Հայկական լեռնաշխարհի գործող հրաբուխները
Հայկական լեռնաշխարհի տարածքն ունի բարդ, ինքնատիպ կառուցվածք, այդ իսկ պատճառով տարածքի պատմա-աշխարհագրական, երկրաբանական պայմանների ուսումնասիրությունները մեծ հետաքրքրություն են  առաջացրել հայ և օտարազգի համաշխարհային գիտնականների համար: Այն Առաջավոր Ասիայում կարելի է համարել որպես մի լեռնային կղզի, աշխարհագրական այդպիսի դիրքի հետևանքով այն սահմանազատվում է հարևան Անատոլիական և Իրանական սարահարթերից և նրանց միջև հանդես է գալիս որպես լեռնահանգույց:
Ալպյան լեռնակազմական պրոցեսներ
Հայկական լեռնաշխարհը ձևավորվել է ալպյան լեռնակազմական պրոցեսների ընթացքում: Ծովն աստիճանաբար նահանջել է, և բարձրացող գեոսինկլինալը վերածվել է լեռնային երկրի: Այդ ընթացքում երկրաբանական շերտերը խախտվել են, բեկորատվել` գոյացնելով ծալքաբեկորային լեռներ: Այդ ամենն ուղեկցվել է ուժեղ հրաբխային ժայթքումներով:
Լեռնակազմական երևույթները Հայկական լեռնաշխարհում դեռևս շարունակվում են: Դրա վկայությունն են Նեմրութ (Սարակն) ու Թոնդրակ գործող հրաբուխները:
Գործող հրաբուխներ են համարվում այն հրաբուխները, որոնք ցուցաբերում են ակտիվություն (պարբերաբար ժայթքում են, դուրս են տալիս գոլորշիներ, գազեր) կամ նրանք, որոնց ժայթքումն ու ակտիվությունը հիշատակվում է պատմության մեջ:
Վայոցսարի մոլորությունը
Պատմության մեջ հանդիպում ենք մի դրվագի, որը չի կարող համապատասխանել իրականությանը այդ իսկ պատճառով Վայոցսարը չենք դասում գործող հրաբուխների շարքին: Երկրաբանները փաստում են, որ Վայոցսարը ժայթքել է շատ ավելի վաղ քան 8-րդ դարում:
Վայոցսար լեռը՝ 2581 մ, գտնվում է Վայոց ձորի մարզում՝ Հերհեր գյուղից հյուսիս-արևմուտք: Լայնանիստ լեռնային դաշտի վրա այն բարձրանում է կոնաձև: Ունի հատած կոնի տեսք. Մոտ 125 մ խորությամբ խառնարան:
Վայոցսար լեռ
Ըստ պատմական տվյալների Վայոցսարի վերջին ժայթքումը եղել է 735 թվականին: Հրաբխի հետ նաև հզոր, ավերիչ երկրաշարժ է եղել:
Թանձր խավարը քառասուն օր պատեց ամբողջ գավառը, սաստիկ երկրաշարժ ու դղրդյուն եղավ: Ահեղ տատանումներով ցնցվում էր գետինը՝ խորքերից մինչև մակերեսը, ու այստեղ ծովի ալիքների նման փլչում էր: Լեռները տապալվում էին, քարաժայռերը՝ հիմքից խախտվում, տներն ու ապարանքները դառնում էին բնակիչների գերեզմանները: Աղբյուրները խափանվում էին, գետերը՝ կորչում: Բոլոր տեղերը անսահման երերում էին: Անդունդներից և օդի միջից լսվում էին մարդկային լեզվի ձայներ «Վայ ձոր, վայ ձոր:»
Վայոցսար
Ապա քառասուն օր հետո դադարեց Աստծու բարկությունը:
Այս հանգամանքից ահա երկիրը կոչվեց Վայոց ձոր, ասում է Օրբելյանը: Հենց այս հրաբուխն է իբր ծածկել Մոզ քաղաքը: Օրբելյան եպիսկոպոսի այս ստուգաբանությունը ոչ այլ ինչ է , եթե ոչ մի սլացող ուղեղի անհիմն ծնունդ: Պատկառելի եպիսկոպոսը, իբրև պատմագիր, չի կարողացել նկատի ունենալ այն ստույգ հանգամանքը, որ Մոզի թշվառությունից առաջ ևս Վայոց ձոր անունը կար և հիշվում է մեր մյուս պատմաբանների աշխատությունների մեջ: Մտաբերենք Մովսես Խորենացուն, որ 841 տարով Օրբելյանից և 242 տարով սոսկալի անցքից առաջ էր, նա ևս հիշում է Վայոց ձորի անունը: Եղիշե վարդապետը, որ նույնպես առաջ էր այդ անցքից, նույնպես հիշատակում է Վայոց ձոր անունը:
Երկրաբանական տվյալները խոսում են այն բանի մասին, որ ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հրաբուխներ գործել են հազարամյակներ առաջ և պատմության այս դրվագը չի համապատասխանում իրականությանը:
Նեմրութ
Նեմրութի բարձրությունը՝ 2935 մ է (հին աղբյուրներում 3050 մ): Երիտասարդ բազմածին հրաբուխ է, որն այժմ էլ գործում է, խառնարանից և նրա լանջերից դուրս են գալիս տաք գազեր, ջրեր և գոլորշիներ:
Նեմրութ հրաբուխ
Նեմրութի գագաթն իրենից ներկայացնում է խոշոր Կալդերա: Կալդերան (պորտուգ.՝ caldera – կաթսա) կաթսայաձև կամ կրկեսանման փլվածքային ծագում ունեցող իջվածք է։ Կալդերաներն առաջանում են երկրի ոչ խորը (մի քանի հարյուր մետրից մինչև մի քանի կիլոմետր) հորիզոններում գտնվող մագմատիկ օջախների հետ կապված կենտրոնական հրաբուխների գործունեության հետևանքով։ Կալդերաների ներքին պատերը զառիթափ են և խորանում են մինչև 600-800 մ։
Նեմրութ լեռան խառնարանը
Նեմրութի խառնարանն ամենամեծն է Հայկական լեռնաշխարհում, տրամագիծը՝ 8 կմ, որի արևմտյան մասում տարածվում է խառնարանային լիճը 9 կմ² մակերեսով: Գտնվում է 2500 մ բարձրության վրա: Նախկինում Նեմրութը արտավիժել է բազալտային լավաներ, որոնք փակել են Վանա լճի գոգովորությունը և ստեղծվել է լիճը: Վերջին ժայթքումը տեղի է ունեցել 1441 թ-ին, ըստ անգլիացի երկրաբան  Ֆ. Օսվալդիի: Նա մասնակցել է Հ. Ֆ. Լինչի 1898 թվականի հայկական գիտարշավին, ուսումնասիրել է Հայկական լեռնաշխարհի երկրաբանական կառուցվածքը, հրատարակել լեռնաշխարհի երկրաբանական սխեմատիկ քարտեզը (1907 թ):
Թոնդրակ
Թոնդրակի բարձրությունը 3533 մ է: Այն բազմածին հրաբուխ է:  Թոնդրակի խառնարանում կան բազմաթիվ  տաք աղբյուրներ:  Էլիզե Ռեկլյուն գրում է, որ Թոնդրակի խառնարանը 350 մ խորություն ունի: Նրա ասելով՝ երկրաբան Թեյլորն այնտեղ դիտել է գեյզեր: Այժմ գեյզերներ չկան, սակայն կան տաք աղբյուրներ:
Թոնդրակ բառը ցույց է տալիս, որ լեռը հիշեցնում է հայկական թոնիրը: Մինչև այժմ դեռ չեն դադարել ընդերքի ուժերը, և լանջերից ու խառնարաններից դուրս են գալիս գազեր ու եռման ջրեր:
Պատմական տեղեկություններ կան այն մասին, որ 1550-ական թվականներին հրաբուխը խիստ աշխուժացել է:
Թոնդրակ / Լուսանկարը՝ Տիգրան Շահբազյանի
Վերջին ժայթքումը տեղի է ունեցել 1855 թվականին:
Թոնդրակը դեպի հարավ մասնատված է Բերկրի գետով ու նրա վտակներով: Բարձր մասերում ունի սառցապատման հետքեր: Մերձգագաթային մասերում ձյունը պահպանվում է  շուրջ տարի: Լեռնազանգվածի լանջերը պատված են հյութալի մարգագետիններով:

Действующие Вулканы Армянского Нагорья
Территория Армянского  нагорья имеет сложное своеобразное строение. Именно по этой причине изучение историко-географических и геологических особеностей данной местности очень интересует армянских геологов и гелогов из других стран. Эту местность можно назвать горным островом, так как она существенно отличается во высоте от окружающих его районов.
Армянское нагорье  образовалось во время процессов горообразования Альпийско-Гималайского пояса. Все это сопровождалось сильными вулканическими извержениями.
Горообразование на территории Армянского нагорья продолжается до сих пор
Свидетельством этого являются вулканы Немрут и Тондрак. Действующими вулканами считаются те, которые, время от времени, извергаются, испускают пар либо газы, или те, чьи извержения  числятся в истории.
В истории мы иногда встречаемся с фактами, которые не соответствуют  реальности.  По этой причине мы не считаем Вайоцсар действующим вулканом. По словам геологов, этот вулкан извергался ранее, чем в 8-м веке.
Вулкан Вайоцсар
Вайоцсар имеет высоту 2581 метр, находится в области Вайоц дзор. Имеет срезанную конусовидную  форму. Глубина жерла составляет 125 метров.
По историческим данным, последнее извержение Вайоцса было в 735 году, и сопровождалось разрушительным землетрясением. Пепел перекрыл солнечный свет над всей областью. Землетрясение было настолько мощным, что рушились скалы и дома здешних жителей. Из ущелий  слушались крики людей “Вай дзор, вай дзор”. После сорока дней  все прекратилось. По словам Орбеляна, после всего этого эту местность назвали Вайоц дзор. Именно этот вулкан , по его словам, затмил небо над городом Моз. Епископ Орбелян  ошибался.  Он не знал, что еще до накрытия города Моз, имя данной местности уже упоминалось в летописях других армянских историков, например у Мовсеса Хоренаци.
Геологоческие данные свидетельствуют, что эти данные не соответествуют реальности, и извержения на территории современной Армении были тысячелетия назад.
Высота Немрута составляет  2935 метров ( в старых источника 3050 метров).
Вулкан Немрут
Является молодым действующим вулканом, который действует и сейчас. Из его жерла и склонов выходят горячие газы, вода, и пар. Вершина Немрута представляет из себя крупную Кальдеру (португ. Caldera-котел). Кальдеры образуются тогда, когда магматический очаг находится не глубже нескольких километров. Глубина Кальдеры Немрута составляет от 600 до 800 метров.
Кратер вулкана Немрут
Кратер Немрута самое большое на Армянском нагорье. Диаметр составляет 8 километров, и в западной части есть озеро размером 9км².Находится оно на высоте 2500 метров.
Последнее извержение Немрута случилось в 1441 году, по словам английского геолога Ф. Освальда.  Он участвовал в научном походе 1858 года, изучил геологическое строение Армянского нагорья и опубликовал ее географическую схематическую карту в 1907 году.
Тондрак
Высота составляет  3533 метра. В жерле присутствуют множество горячих источников. Эльзе Рекью пишет, что жерло Тондрака имеет глубину 305 метров. По его словам, геолог Тейлор там наблюдал гейзер, но на данный момент там гейзеров нет, есть только горячие источники.
Есть свидетельства, что в 1550-х годах вулкан резко активизировался. Последнее извержение произошло в 1855 году.
Тондрак / Фотограф Тигран Шахбазян
На юге Тондрак расчленен рекой и ее притоками. В высотных местах есть следы оледенения, а рядом с вершиной снег держится круглый год.