67-ամյա հայուհին հաստատել է լեռնագնացության ռեկորդ
2015 թ.-ի փետրվարի 20-ին Սոնա Արմենիանը հաստատել է լեռնագնացության ռեկորդ` բարձրանալով Մեքսիկայի բարձրագույն՝ Օրիսաբա լեռը, 67 տարեկան հասակում:
Նշենք, որ Օրիսաբայի (5636 մետր) գագաթը երկրորդ ամենաբարձրն է Հյուսիսային Ամերիկայում:
Սոնա Արմենիանի հետ են եղել «Հայ արշավականների ասոցիացիայից» և «Հայ արշավային միությունից» ևս 4 անդամ, բայց միայն նրանցից երեքին է հաջողվել հաղթահարել բարձրունքը:
«Սա իմ կյանքի ամենադժվար մագլցումն էր, սակայն անսահման երջանիկ եմ, որ իրագործել եմ այն։ Ուրախ եմ, որ մեծանում է հայերի հետաքրքրվածությունը լեռնագնացության հանդեպ»,- ասել է Սոնան, ինչպես նաև շնորհակալություն է հայտնել իր ամուսնուն` իր կողքին լինելու համար:
Ավելացնենք, որ Սոնա Արմենիանը «Հայ արշավականների ասոցիացիայի» հիմնադիրն է: Բարձրացել է 2006 թ. Արարատի, իսկ 2012 թ. Կիլիմանջարոյի գագաթները:

67-летняя армянка установила альпинистский рекорд
20 февраля Сона Арменин установила альпинистский рекорд, она поднялась на высочайшую вершину Мексики Орисабу, в возрасте 67 лет. Сона была членом группы из пяти человек, сформированной Ассоциаций армянского альпинизма и Союзом армянских туристов. Ей и еще двум членам команды удалось достичь вершины.
Отметим, что Орисаба — вулкан в Мексике, самая высокая вершина страны и вторая в Северной Америке (4922 м). Её высота составляет 5636 м.
“Это было самое трудное восхождение в моей жизни, но я очень рада, что мне это удалось”, – сказала  Сона, являющаяся одним из основателей Ассоциации.
Сона в 2006 году поднялась и на вершину горы Арарат, а в 2012 году – на самую высокую вершину Африки – на гору Килиманджаро.