Հայկական լեռնաշխարհի գիտական ուսումնասիրությունները
Հայաստանն աշխարհի հնագույն քարտեզներում հոդվածում արդեն ցույց ենք տվել, որ այս տարածաշրջանը միշտ է Հայաստան կոչվել, նույնիսկ այն դարերի ընթացքում, երբ նվաճված էր օտարների կողմից։ Մինչդեռ Հայկական լեռնաշխարհ տերմինը և դրա տարածքը ֆիզիկաաշխարհագրական խոր ուսումնասիրութան չի ենթարկվել, և ընդհուպ մինչև 18-րդ դարը շատ հեղինակներ հիմնվել են Ստրաբոնի տեղեկությունների վրա։
Հայաստանն ըստ Ստրաբոնի
Ըստ Ստրաբոնի՝ «Հայաստանի հարավը պաշտպանված է Տավրոսից, որը բաժանում է այն Եփրատի և Տիգրիսի միջև գտնվող ամբողջ երկրից, որ կոչվում է Միջագետք, արևելքից կցվում է Մեծ Մարաստանին և Ատրոպատենին, հյուսիսից՝ գտնվում են Կասպից ծովի վերևի՝ Պարաքոաթրասի լեռները և Աղվանք ու Վրացիք և Կովկասը, որ շրջապատում է այդ ժողովուրդները հասնելով Հայաստան, միանում է Մոքսիկյան և Կողքսի լեռներին։ Մինչև Տիբարների կոչված երկիրը, արևմուտքից գտնվում է Տիբարանի ժողովուրդը և Պարիադրես լեռը և Սկյուդիսես լեռը՝ մինչև Փոքր Հայք և Եփրատի հովիտը, որ բաժանում է Հայաստանը Կապադովկիայից և Կոմմագենից»
Ստրաբոն, Քաղեց և թարգմանեց Հ. Աճառյանը, Երևան, 1940, էջ 53:
Բրիտանական հանրագիտարան
Ըստ բազմաթիվ հեղինակների, ինչպես նաև Բրիտանական հանրագիտարանի՝ «Հայաստանը լեռնային տարածություն է, որը զբաղեցնում է շուրջ 400 000 ք․կմ տարածություն»։ Իհարկե այստեղ հաշվի չի առնված Կիլիկիայի հայկական պետության զբաղեցրած տարածքը։
Հայաստան և Հայկական լեռնաշխարհ տերմինների տարբերությունը
Նախքան Հայկական լեռնաշխարհի ուսումնասիրությանն անցնելը, պետք է հստակ կարողանանք իրարից տարբերել Հայկական լեռնաշխարհ ու Հայաստան տերմինները։ Պետք չէ շփոթել Հայաստան, Հայկական լեռնաշխարհ, Պատմական Հայաստան, Հայոց աշխարհ հասկացությունները: Հայկական լեռնաշխարհի տարածքը մեծամասամբ համընկնում է Մեծ ու Փոքր Հայքի տարածքի հետ և դա է շփոթության պատճառը, որ երբեմն նույնացնում են այս երկու հասկացությունները։ Սակայն պետք է հստակ տարբերել Հայաստան ու Հայկական լեռնաշխարհ տերմինները։ Լեռնաշխարհը ֆիզիկաաշխարհագրական հասկացություն է, որը մեծ մասամբ համընկնում է Պատմական Հայաստանի տարածքի հետ։ Հայաստան հասկացությունն ունի քաղաքական բնույթ և ցույց է տալիս որոշակի տարածք, որտեղ այժմ գոյություն ունի հայկական պետություն։ Հայաստանն օգտագործվում է լայն և նեղ իմաստներով: Մի դեպքում Հայաստան ասելով նկատի ունենք Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախը։ Մյուս դեպքում Հայաստան ասելով հասկանում ենք պատմա-աշխարհագրական այն տարածքը, որտեղ ծագել, ձևավորվել և զարգացել է հայ ժողովուրդը: Վերջինս ավելի շատ օգտագործվում է պատմական Հայաստան իմաստով:
Հայաստանի աշխարհագրական ուսումնասիրությունները
Հայաստանի աշխարհագրական ուսումնասիրությունները նոր թափ են առնում 18-րդ դարից սկսած։ Դարի սկզբին Իտալիայի Սուրբ Ղազար կղզում, Մխիթար Սեբաստացու կողմից հիմնադրված Մխիթարյան Միաբանությունում, սկսվում է ականավոր աշխարհագրագետների աշխատությունների հրատարակումը։
1751 թ. Վենետիկում լույս է տեսել պատմական Հայաստանի քարտեզն, ըստ հին և նոր քարտեզագետների և աշխարհագրագետների, որը կարելի է համարել Շիրակացու “Աշխարհացույցի” բացակայող քարտեզին փոխարինողը:
Ս․ Ագոնցի և Ղ․ Ինճիճյանի ջանքերով լույս է տեսնում «Աշխարհագրություն չորից մասանց աշխարհի» (1802-1806) տասը հատորանոց աշխատությունը, որով փաստորեն հիմք է դրվում Հայկական լեռնաշխարհի գիտական ուսումնասիրությանը։
1822 թվականին Վենետիկում լույս է տեսնում Ղ․Ինճիճյանի «Ստորագրութիւն հին Հայաստանեայց» աշխատությունը։ Հեղինակը հունա-հռոմեական և ասորական աղբյուրներից հավաքած փաստական հարուստ նյութերի հիման վրա տալիս է Մեծ Հայքի պատմա-աշխարհագրական պատկերը՝ նահանգների ու գավառների աշխարհագրական բնութագիրը, տեղանունների ստուգաբանությունը, տեղեկություններ ազգագրության վերաբերյալ, կատարում աշխարհագրական անունների տեղագրական ճշտումներ։ «Հնախոսութիւն աշխարհագրական Հայաստանեայց աշխարհի» (1835) եռահատորը Մ. Չամչյանի «Հայոց պատմութիւն»-ից հետո առաջին ծավալուն երկն է, որտեղ հեղինակը հանգամանորեն խոսում է հին Հայաստանի աշխարհագրության, վարչական բաժանման, օրենքների, գիտության և արվեստի, ազգագրության և մի շարք այլ հարցերի մասին։
Ղ․ Ինճիճյանի աշխատությունների հիման վրա 1857 թ․-ին Վենետիկում լույս է տեսնում Մանուել Քաջունու «Աշխարհագրություն հին և նոր Հայաստանեայց» ուսումնական ձեռնարկները, որտեղ Քաջունին առանձին բաժնով անդրադառնում է Հայաստանի լեռներին։
1864-թ․-ին լույս է տեսնում Ներսես Սարգիսեանի «Տեղագրութիւնք ի Փոքր և ի Մեծ Հայս» աշխատությունը։
Հայաստանի աշխարհագրության դասականը Ղևոնդ Ալիշանն է։ «Տեղագիր Հայոց Մեծաց» (1855) աշխատության մեջ տեղագրել է պատմական Հայաստանի գավառները, տվել նրանց համապատասխան գիտա–աշխարհագրական բնութագիրը։ Ալիշանը նախատեսել էր գրել պատմական Հայաստանի բոլոր 15 նահանգների մասին պատմա–աշխարհագրական բնույթի աշխատություններ, որոնք պետք է զետեղվեին 20-22 մեծադիր հատորներում։ Շարքի առաջին գործը «Շիրակ»-ն է (1881 թ․)։ Նա երբեք Հայաստանում եղած չլինելով հանդերձ կարողանում է մանրամասնորեն ներկայացնել գավառի պատմությունն ու աշխարհագրությունը։ Այնուհետև իրար են հաջորդել «Սիսուան» (1885 թ․), «Այրարատ» (1890 թ․) և «Սիսական» (1893 թ․) աշխատությունները, որոնք չհնացող կոթողներ են հայագիտության գանձարանում։ Այդ գործերում Ալիշանը մասնագիտական մանրակրկիտությամբ տեղագրել է Հայաստանի պատմական նահանգների լեռները, գետերը, լճերը, ձորերը և բնակավայրերը։
Սկսած 19-րդ դարից Ռուսական և Եվրոպական հետազոտողների կողմից մեծանում է հետաքրքրությունը դեպի Հայաստանը։ Հատկապես 19-րդ դարի երկրորդ կեսի հետազոտողներից լեռնաշխարհի գիտական ուսումնասիրության գործում մեծ դեր են խաղացել Հ․Լինչը, Ֆ․ Օսֆալդը, Ա․Ղուկասովը և, իհարկե, գերմանացի երկրաբան Հ․Աբիխը։ Աբիխը տասնյակ տարիներ անցկացրեց Հայկական լեռնաշխարհում և գրեց բազմաթիվ գիտական աշխատություններ։
Հերման Վիլհելմ Աբիխ
Գերմանացի երկրաբան
Բիբլիական լեգենդներով պարուրված Մասիս լեռը մշտապես դեպի իրեն էր գերում քրիստոնյա ուխտավորներին, ճանապարհորդներին և բնագետներին ողջ աշխարհից։ Այն գրավիչ էր իր մեծությամբ և խորհրդավոր անհասանելիությամբ։ Ակոռիի 1840 թվականի ավերիչ երկրաշարժն էլ ավելի գրավեց Եվրոպական երկրների գիտական աշխարհի ուշադրությունը։ Եվրոպական երկրներից բազմաթիվ երկրաբաններ հետաքրքրվեցին այստեղ տեղի ունեցող երկրաբանական պրոցեսներով, բայց առաջին հերթին հետազոտական քայլեր ձեռնարկեց Ռուսական կայսրությունը։ Ա․ Հումբոլդտի խորհրդով Ռուսական կայսրության ճարտարագետները դիմում են Հ․ Աբիխին, ով արդեն լայն ճանաչում ուներ եվրոպական գիտական շրջանակում։
1844 թվականին, Ռուսաստանի կայսր Նիկոլայ 1-ի թույլտվությամբ, Աբիխը մեկնում է Արևելյան Հայաստան, որն այդ ժամանակ գտնվում էր Ռուսական կայսրության կազմում։ Հայաստանում Աբիխը հանդիպում է հայոց կաթողիկոս Ներսես Աշտարակեցուն, ում միջոցով էլ ծանոթանում է Խաչատուր Աբովյանի հետ։ Աբովյանը պետք է հանդես գար որպես թարգմանիչ և ուղեկցեր Աբիխին դեպի Արարատ լեռ։ Առաջին մի քանի փորձերն ապարդյուն են անցնում։ Արշավախմբին չի հաջողվում բարձրանալ Մեծ Մասիսի գագաթ, բայց, ի վերջո, նրանք հասնում են իրենց նպատակին և կատարում ուսումնասիրությունները։
Աբիխի գիտական գործունեությունը
Աբիխի գիտական գործունեությունը Հայկական լեռնաշխարհում բավականին բեղմնավոր և բազմակողմանի էր, այն վերաբերում էր երկրաբանության և ֆիզիկական աշխարհագրության բոլոր ոլորտներին։ Անհնար է համառոտ նշել մեծ գիտնականի գիտական ձեռքբերումները, որոնք ոչ միայն Հայկական լեռնաշխարհի, այլև ամբողջ աշխարհի երկրաբանական գիտության մեծ ձեռքբերումներից են։
Նա առաջին գիտնականներից էր, ով կանգնած էր սեյսմոտեկտոնիկայի ակունքներում։ Նրա պատկերացումները լեռնակազմական պրոցեսների, երկրաշարժերի, հրաբխականության մասին հետագայում ուսումնասիրվել և կատարելագործվել են ժամանակակիցների և հետնորդների կողմից։
1882 թ-ին Վիեննայում լույս է տեսնում, արդեն աշխարհահռչակ գիտնական, Հ․Աբիխի «Geologie des Armenishen Hochlandes» ֆունդամենտալ աշխատանքը՝ նվիրված Հայկական լեռնաշխարհի ընդհանուր երկրաբանությանը։ Շնորհիվ նրա աշխատությունների համաշխարհային գիտական համայնքը առաջին անգամ իմացավ այդ հսկա ֆիզիկա-աշխարհագրական միավորի մասին։
Թեև Աբիխի ուսումնասիրությունների ժամանակաշրջանում Հայաստանն անկախ պետություն չէր, սակայն այս տարածաշրջանում գերակշռող էթնիկ տարրը հայերն էին, մշակույթը հայկական էր, տարածքը չուներ հստակ սահմաններ, բայց կոչվում էր Հայաստան։ Հ․ Աբիխն առաջինն էր, ով առանձնացրեց լեռնաշխարհը, որպես առանձին ֆիզիկաաշխարհագրական միավոր, որը ծալքաբեկորային լեռներով շրջապատված «լեռնային կղզի» է։ Եվ տրամաբանական էր, որ լեռնաշխարհն Աբիխի կողմից պետք է կոչվեր Հայկական լեռնաշխարհ։ Ուշադրություն դարձրեք, որ Հայկական լեռնաշխարհ ու Հայաստան տերմինները տարբերվում են իրարից, և այժմ Հայկական լեռնաշխարհի մոտ 10 տոկոսի վրա է գտնվում Հայաստանը։ Մնացած մեծ մասը գտնվում է Թուրքիայի, Վրաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի տարածքում։
Հայկական լեռնաշխարհ տերմինն իբրև ինքնուրույն միավոր
Աբիխի շնորհիվ Հայկական լեռնաշխարհ տերմինն իբրև ինքնուրույն միավոր մտավ լայն գիտական շրջանառության մեջ և ընդունվեց 19-20-րդ դարերի այնպիսի աշխարհահռչակ գիտնականների, աշխարհագրագետների և ճանապարհորդների կողմից, ինչպիսիք են Է․ Զյուսը, Հ․ Լինչը, Ֆ․ Օսվալդը, Ա․ Վոեյկովը, Ֆ․ Լևինսոն-Լեսինգը, Ա․ Լյայստերը, Ա․ Ռեյնհարդտենը և այլոք։ Ներկայումս տերմինն օգտագործվում է աշխարհի բոլոր հանրագիտարաններում և աշխարհագրական տեղեկատուներում։
– Ասիան հասկանալու համար պետք է մոտիկից ճանաչել Հայաստանը
Հենրի Ֆինիս Բլոս Լինչ
(ապրիլի 18, 1862 թ․ – նոյեմբերի 24, 1913 թ․)
Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի միացյալ թագավորություն
Հայտնի աշխարհագրագետ, ճանապարհորդ, հասարակական-քաղաքական գործիչ, թագավորական աշխարհագրական ընկերության անդամ, 1906-1910 թթ Անգլիայի խորհրդարանի անդամ։
Հ. Լինչը երկու անգամ այցելել է Հայաստան՝ 1893 թ.-ի օգոստոսից մինչև 1894 թ.-ի մարտ և 1898 թ.-ի մայիսից սեպտեմբեր: Ճանապարհորդությունների ժամանակ հավաքած նյութերի հիման վրա գրել է լայն ճանաչում գտած «Հայաստան. ուղևորություններ ու ուսումնասիրություններ» աշխատությունը (1901 թ., հայերեն համառոտ թարգմանություն՝ 1913-1914 թթ), որը կազմված է երկու հատորից՝ «Ռուսական Հայաստան» և «Տաճկահայաստան»։ Աշխատությունը պարունակում է արժեքավոր տեղեկություններ Հայաստանի պատմության, աշխարհագրության, ժողովրդագրության, հայ բանահյուսության վերաբերյալ:
Հատուկ արժեք է ներկայացնում Հայաստանի մեծ քարտեզը , որը նա ստեղծել է երկրաբան և քարտեզագիր Ֆ. Օսվալդի հետ համատեղ:
Հայկական լեռնաշխարհի բազմաթիվ քարտեզներից ուշագրավ է Լինչի քարտեզը։
Ֆելիքս Օսվալդ
1898 թվականի Հ. Լինչի հայկական գիտարշավին մասնակցում էր նաև անգլիացի երկրաբան, դիվանագետ, Նոթինգհեմի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր Ֆելիքս Օսվալդը: Նա ուսումնասիրել է Հայկական Լեռնաշխարհի երկրաբանական կառուցվածքը Տրապիզոն-Էրզրում-Վան կտրվածքով, հրատարակել լեռնաշխարհի երկրաբանական սխեմատիկ քարտեզը (1907)։ Հայկական լեռնաշխարհի վերաբերյալ հետազոտությունների արդյունքներն առաջին անգամ շարադրվել էին Օսվալդի՝ «Քննախոսություն Հայաստանի երկրաբանության» մոնումենտալ երկի մեջ (1906)։ Արժեքավոր էին Օսվալդի՝ Սիփան և Նեմրութ հրաբխային լեռնազանգվածների վերաբերյալ մանրակրկիտ դիտողությունները։
Այնուհետև Օսվալդը հրատարակում էր «Հայկական լեռնաշխարհի տեկտոնական զարգացման պատմության շուրջը» աշխատությունը գերմաներեն լեզվով (1910)։ «Ռեգիոնալ երկրաբանության ձեռնարկ» մատենաշարով 1912 թվականին, անգլերեն լեզվով, լույս է տեսնում նրա «Հայաստան» մենագրությունը։
20-րդ դարում ավելի շատ պատմաբաններ ու աշխարհագրագետներ են զբաղվել Հայկական լեռնաշխարհի նկարագրությամբ։ Նրանցից են՝ Լեոն, Դոլենսը, Ա․ Խաչը, Ա․ Ղանալանյանը, Ս․ Երեմյանը, Թ․ Հակոբյանը, Ս․ Մելիք-Բախշյանը, Ս․ Բալյանը, Լ․ Զոհրաբյանը, Ա․Բաղդասարյանը, Ա․ Ոսկանյանը, Հ․ Գաբրիելյանը, Խ․ Նազարյանը, Գ․ Շիրինյանը և այլոք։

Научные исследования Армянского нагорья
В статье “Армения на древних картах мира” мы уже показали, что эта область всегда называлась Армения, даже во времена, когда она была завоёвана иностранцами. Между тем, термин Армянское нагорье и его территория не были подвергнуты глубокому физико-географическому изучению, и вплоть до 18-го века многие авторы полагались на сведения, полученные от Страбона.
Армения согласно Страбону
Согласно Страбону, “Южные части Армении прикрывает Тавр, отделяющий ее от всей области между Евфратом и Тигром, которую называют Месопотамией; восточные части граничат с Великой Мидией и Атропатеной; северные части — это горы Парахоафра, лежащие над Каспийским морем, Албания, Иберия и Кавказ, который окружает эти народности и примыкает к Армении; он примыкает также к Мосхским и Колхским горам вплоть до так называемых тибаранов; на западе находятся эти народности, горы Париадр и Скидис до Малой Армении и речной области Евфрата, которая отделяет Армению от Каппадокии и Коммагены.”
Страбон
Британская энциклопедия
По мнению многих авторов, в том числе и согласно Британской энциклопедии, “Армения является горной областью, занимающей около 400 000 квадратных километров”. Здесь, конечно, не учтена площадь армянского государства Киликия.
Различие между терминами Армения и Армянское нагорье
Прежде чем мы перейдём к изучению Армянского нагорья, мы должны чётко различать Армянское нагорье и Армению. Не нужно путать понятия Армения, Армянское нагорье и Историческая Армения. Территория Армянского нагорья в основном совпадает с территорией Великой и Малой Армении, из-за чего эти два понятия часто отождествляют. Но нужно чётко различать термины Армения и Армянское нагорье. Нагорье – это физико-географическое понятие, которое в основном совпадает с территорией Исторической Армении. Термин Армения имеет политический характер и показывает определённую область, где сейчас существует армянское государство. Название Армения используется как в широком, так и в более узком смысле. В одном случае, говоря Армения, мы имеем в виду Республику Армения и Арцах. В другом случае, когда мы говорим об Армении, мы имеем в виду ту историко-географическую территорию, где возник, сформировался, и развивался армянский народ. Последнее чаще используется для описания Исторической Армении.
Географические исследования Армении
С 18 века с новым размахом начались географические исследования Армении. В начале века на острове святого Лазаря в Италии, Конгрегация Мхитаристов, основанная Мхитаром Себастаци, начинает публиковать труды выдающихся географов.
В 1751 году в Венеции была опубликована карта Исторической Армении, согласно прежним и нынешним картографам и географам. Эту карту можно считать заменой отсутствующей карты в “Географии” Ширакаци.
Усилиями С. Агонца и Г. Инчичяна был опубликован труд из десяти томов “География четырёх частей света” (1802-1806), который фактически положил начало научному изучению Армянского нагорья.
В 1822 году в Венеции был опубликован труд Г. Инчичяна “Топография древней Армении”. На основе богатых документальных материалов, собранных из греко-римских и ассирийских источников, автор показывает историко-географическую картину Великой Армении: географическое описание областей и провинций, этимологию топонимов, информацию об этнографии, топографические пояснения географических названий. Трёхтомник “Древняя география Страны Армянской” (1835) – это первая крупномасштабная работа после “Истории Армении” Чамчяна, в которой автор подробно рассказывает о географии, административном делении, законах, науке и искусстве, этнографии древней Армении и о ряде других вопросов.
На основе трудов Г. Инчичяна, в 1857 году в Венеции были опубликованы учебные пособия Мануэля Каджуни – “География древней и новой Армении”, в которой есть раздел, посвящённый горам Армении.
В 1864 году на свет выходит труд Нерсеса Саргисяна “Местности Большой и Малой Армении”.
Классиком географии Армении является Гевонд Алишан. В своём труде “Топография Великой Армении” он описал провинции Исторической Армении, дал соответствущую им научно-географическую характеристику. Алишан планировал написать труды историко-научного характера о всех 15 областях Исторической Армении, которые должны были быть размещены в 20-22 объёмных томах. Первой работой в этой серии был “Ширак” (1881 г). Хотя он никогда не был в Армении, он смог подробно представить историю и географию этой области. Затем последовали труды “Сисван” (1885), “Айрарат” (1890), и “Сисакан” (1893), которые являются вечными шедеврами в сокровищнице арменоведения. В этих трудах Алишан с профессиональной скурпулёзностью описал горы, реки, озёра, ущелья и поселения исторических областей Армении.
Начиная с 19-го века российские и европейские исследователи начинают проявлять всё больший интерес к Армении. Во второй половине 19-го века в научных исследованиях нагорья особенно важную роль сыграли: Г. Линч, Ф. Освальд, А. Гукасов и, конечно, немецкий геолог Г. Абих. Абих провёл десятилетия в Армянском нагорье и написал множество научных трудов.
Герман Вильгельмович Абих
Немецкий геолог
Полная библейских легенд, гора Масис всегда привлекала христианских паломников, путешественников и естествоведов со всего мира. Гора привлекала своим величием и загадочной недоступностью. Разрушительное землетрясение в 1840 году в Акори ещё сильнее заинтересовало научный мир европейских стран. Многие европейские геологи заинтересовались геологическим процессами, проходящими здесь, но первые исследовательские шаги предприняла Российская империя. По совету А. Гумбольдта инженеры Российской империи обратились к Г. Абиху, который уже был широко известен в научных кругах Европы.
В 1844 году, с разрешения российского императора Николая I, Абих отправился в Восточную Армению, которая в то время была частью Российской империи. В Армении Абих встречается с армянским католикосом Нерсесом Аштаракеци, через которого и знакомится с Хачатуром Абовяном. Абовян должен был стать переводчиком для Абиха и сопровождать его на гору Арарат. Первые несколько попыток проходят безуспешно. Экспедиционной группе не удаётся подняться на вершину Большого Масиса, но в итоге они достигают своей цели и проводят исследования.
Научная деятельность Абиха
Научная деятельность Абиха в Армянском нагорье была весьма плодотворной и многогранной, она затрагивала все сферы геологии и физической географии. Невозможно кратко описать достижения великого учёного, которые являются одним из величайших достижений не только для Армянского нагорья, но и для всемирной геологии.
Он был одним из первых учёных, стоящих у истоков сейсмотектоники. Его представления о горообразовательных процессах, землетрясениях, вулканизме были позже изучены и усовершенствованы его современниками и потомками.
В 1882 году в Вене был опубликован фундаментальный труд уже всемирно известного Г. Абиха – «Geologie des Armenishen Hochlandes», посвящённый общей геологии Армянского нагорья. Благодаря его работе мировое научное сообщество впервые узнало об этой огромной физико-географической единице.
Хотя во время исследований Абиха Армения не была независимой страной, преобладающим этническим элементом в регионе были армяне, культура была армянской, у территории не было четких границ, но она называлась Арменией. Г. Абих был первым, кто выделил нагорье, как отдельную физико-географическую единицу, которая является “горным островом”, окружённым фрагментированными горами. И было логично, что Абих должен был назвать нагорье “Армянским нагорьем”. Обратите внимание, что термины Армянское нагорье и Армения отличаются друг от друга. На данный момент Армения составляет около 10% Армянского нагорья. Остальная его часть находится на территории Турции, Грузии, Ирана и Азербайджана.
Термин Армянское нагорье как самостоятельная единица
Благодаря Абиху термин Армянское нагорье вошел в широкие научные круги как самостоятельная единица, и был принят всемирно известными учёными, географами и путешественниками 19-20 веков, такими как Э. Зюсс, Г. Линч, Ф. Освальд, А. Воейков, Ф. Левинсон-Лессинг, А. Ляйстер, А. Рейнхардтен и другие. В настоящее время этот термин используется во всех энциклопедиях и географических справочниках мира.
– Чтобы понять Азию, нам нужно ближе познакомиться с Арменией․
Генри Финис Блос Линч
(18 апреля 1862 г. – 24 ноября 1913 г.)
Соединённое Королевство Великобритании и Ирландии
Известный географ, путешественник, общественный и политический деятель, член Королевского географического общества, член британского парламента с 1906 по 1910 годы.
Г. Линч посетил Армению дважды, с августа 1893 года по март 1894 года и с мая по сентябрь 1898 года. На основе материалов, собранных во время путешествий, он написал труд, получивший широкую популярность – “Армения: Путешествия и исследования” (1901 г.). Он состоял из двух томов: “Российская Армения” и “Турецкая Армения”. Этот труд содержит ценную информацию об истории, географии, демографии и фольклоре Армении.
Особую ценность представляет большая карта Армении, которую он создал совместно с геологом и картологом Ф. Освальдом.
Из множества карт Армянского нагорья, карта Линча заслуживает особого внимания.
Феликс Освальд
Английский геолог, дипломат, почётный профессор Ноттингемского университета Феликс Освальд также принял участие в армянской научной экспедиции Линча, в 1898 году. Он изучил геологическое строение Армянского нагорья в разрезе Трабзон-Эрзурум-Ван, опубликовал геологическую схематическую карту нагорья (1907). Результаты исследований Армянского нагорья были впервые изложены в монументальном сочинении Освальда – “Трактат о геологии Армении” (1906). Особенно ценны подробные замечания Освальда о вулканических горных массивах Сипан и Немрут.
Позже Освальд опубликовал труд “К истории тектонического развития Армянского нагорья” на немецком языке (1910). В 1912 году его монография “Армения” была опубликована на английском языке в серии книг “Региональный геологический справочник”.
В 20-ом веке всё больше историков и географов начали писать об Армянском нагорье. Среди них: Лео, Доленс, А. Хач, А. Ганаланян, С. Еремян, Т. Акобян, С. Мелик-Бахшян, С. Балян, Л. Зограбян, А. Багдасарян, А. Восканян, Г. Габриелян, Х. Назарян, Г. Ширинян и другие.