Արարատի հետքերով դեպի Արագած
«Ես համարձակվել էի ոտք դնել Հայաստանի ամենաբարձր կետում, և դա ամենակարևորն էր»,-ասում է Մարգարիտա Հովհաննիսյանը՝ պատմելով Արագածի Հյուսիսային գագաթ կատարած արշավի մասին։
Արագածի Հյուսիսային գագաթ
Armenian Geographic-ը օրերս երկօրյա արշավ էր կազմակերպել դեպի Հայաստանի ամենաբարձր՝ Արագածի Հյուսիսային գագաթ, որն ունի ծովի մակերևույթից 4090մ բարձրություն: Մեզ հետ էր նաև Մարգարիտան, որի արշավային փորձում այս վերելքն ամենաբարդն էր:
Հայաստանի ամենաբարձր կետում
Մարգարիտան պատմում է, որ սա իր առաջին գիշերակացով արշավն էր, ու գիշերը նա ցրտի պատճառով չի կարողացել քնել. «Վերելքի ընթացքում ևս եղանակը բարեհաճ չէր մեր նկատմամբ. օգոստոս ամսվա համար բավականին սառն էր, քամոտ ու մառախլապատ։ Սակայն բոլոր դժվարություններն ու անհարմարություններն այժմ միայն արշավը նկարագրելիս եմ հիշում։ Ընդհանուր զգացողությունս այն էր, որ ես կարողացա ևս մի բարձունք նվաճել, հաղթահարել իմ հանդեպ ունեցած կասկածներս ու վախերս։ Ես համարձակվել էի ոտք դնել Հայաստանի ամենաբարձր կետում, և դա ամենակարևորն էր»։
Արշավականը նախկինում Արագածի որևէ գագաթում առհասարակ չէր եղել։ Նախորդ անգամ միայն քայլել էին Արագածի լանջերով, ու այդ ժամանակ ինքը սիրահարվել է այդ տեղանքին:  Մարգարիտան պատմում է, որ Արագածի Հյուսիսային գագաթը հասնելն իր համար խորհրդանշական էր այնքանով, որ ինքն այն համարում էր Արարատի վերելքին ժամանակավորապես փոխարինող վերելք։ Նա նշում է, որ իր արշավային կյանքը սկսել է՝ Արարատի վերելքին պատրաստվելու համար:
Սարերը ստիպում են ռիսկի դիմել
«Այս ամառ նախատեսում էի բարձրանալ Արարատ, բայց համավարակի պատճառով վերելքը չեղարկվեց։ Ես, որ ամբողջ տարին ապրել էի այդ մտքով, մարզվել, վազել ու հոգեպես պատրաստ էի դժվար վերելքի, զգում էի կուտակած էներգիաս ու կարողություններս ռեալիզացնելու կարիք։ Մինչև վերջ, իհարկե, կասկածներ ունեի՝ «տեսնես կկարողանա՞մ», քանի որ շատերից էի լսել, որ Արագածի Հյուսիսայինը տեխնիկապես Արարատի վերելքից բարդ է։ Բայց, արի ու տես, ես դա արեցի, ու հիմա շատ գոհ եմ ու երջանիկ»,- ասում է նա։
Խոսելով այս արշավի ընթացքում եղած հետաքրքիր պահերի մասին՝ Մարգարիտան նշում է, որ արշավների ընթացքում հետաքրքիր դրվագներն ամեն րոպե են տեղի ունենում. «Մի վայրում, որտեղ հավաքված են միևնույն արժեհամակարգը կիսող այդքան դրական մարդիկ, հումորն ու հիշարժան պահերն անպակաս են։ Արագածի վերելքի նախորդ օրը նույնպես արշավել էինք, որպեսզի մեր մարմինները հարմարվեն կլիմային ու վերելքի բարդությանը։ Այդ օրը խմբի անդամներից մեկը ողջ ճանապարհին սունկ հավաքեց։ Երբ ճամբար հասանք, նա սունկը դրեց կաթսայի մեջ ու եփեց։ Հետո հերթով առաջարկում էր։ Ես, որ նույնիսկ քաղաքի սուպերմարկետից գնած ու տանը զգուշորեն պատրաստած սունկն եմ վախենում ուտել, սիրով ճաշակեցի։ Ու ի՜նչ… երբևէ իմ կերած ամենահամեղ սունկն էր։ Այ, արշավների հետ կապված հենց դա՜ եմ սիրում։ Այն, ինչ մտածում ես, թե երբևէ չես անի, անում ես սարերում։ Սարերը փոխում են մեզ, ստիպում դուրս գալ ստանդարտներից, դիմել ռիսկի, ինչ-որ տեղ էլ արկածախնդիր լինել, ու այս ամենը գունավորում է մեր կյանքը, հիշողություններ կուտակում, և դու զգում ես, որ լիարժեք կյանքով ես ապրում»։
Դեպի Արարատ
Մարգարիտան պատմում է, որ ArmGeo-ի արշավներին սկսել է մասնակցել իր գործընկերոջ խորհրդով, որը 2019-ին բարձրացել էր Արարատ. «Մինչ այդ Արարատն ինձ համար «սուրբ» լեռ էր, որին պետք էր սիրել բանաստեղծություններով, երգերով, թաղծել իր մասին, ափսոսալ, ապրել կարոտով, բայց երբեք մոտ չգնալ։ Երբ նա ոգևորված պատմում էր իր զգացողությունների մասին, ես ասացի՝ «երանի՜ քեզ, դու եղել ես Արարտի գագաթին»։ Կատակով ասում էի՝ «արի նկարվեմ հետդ, ստորագրությունդ տուր», այ, այդքան անհասանելի էր դա ինձ համար, իսկ ով բարձրացել էր գագաթ՝ «մեծն հերոս»։ Պաթոսախառն այս զրույցի ընթացքում գործընկերս շրջվեց ու շատ հանգիստ տոնով հարցրեց. «Է, շատ ես ուզում, դու ինչի՞ չես բարձրանում»։ Այդտեղից էլ սկսվեց իմ երազանքի ճանապարհը։ Երազանքը դարձավ նպատակ՝ շատ իրատեսական ու շոշափելի։ Ոգևորությունս այնքան մեծ էր, որ սկզբում գրանցվեցի վերելքի համար, հետո նոր սկսեցի մարզումներս։ Ցավոք, այս տարի հայտնի պատճառներով չկարողացա իրագործել նպատակս, բայց մյուս տարի անպայման կանեմ դա, եթե ոչինչ չխանգարի։ Ասում են, եթե Արագած բարձրացել եմ, Արարատ էլ կբարձրանամ»։
Աժդահակ
Նա նշում է, որ սկզբում արշավներին մասնակցում էր, որպեսզի պատրաստվեր Արարատի վերելքին, սակայն հիմա վստահեցնում է, որ անգամ եթե Արարատ երբեք էլ չբարձրանա, արշավները մնալու են իր ապրելակերպի մի մասը: Մարգարիտան իր կյանքի տարբեր փուլերում տարբեր զգացողություններ է ունեցել լեռների հանդեպ. «Հիմա, երբ սկսել եմ սարեր բարձրանալ, քիչ-քիչ հասկանում եմ լեռների բնավորությունը, դրանց գագաթին փնտրում եմ ոչ թե սիմվոլներ, այլ ազատություն, մաքուր օդ ու անսահմանության զգացողություն»։
Լեռները բոլորի համար չեն
Մարգարիտան մեզ հետ արշավում է այս տարվա փետրվար ամսից. «Շաբաթվա ընթացքում ArmGeo-ի էջին հետևելը, առաջիկա արշավներին ծանոթանալը և շաբաթ-կիրակի արշավներից մեկին միանալը դարձել է իմ հանգստի պլանների անբաժան մի մաս։ Ինչ սկսել եմ արշավել, դարձել եմ ավելի իրական ու բնական՝ զերծ ամեն տեսակ ձևականություններից, ավելորդ քաղքենիությունից։ Սարերում դու պետք է բնական լինես, դու այդպիսին դառնում ես։ Սովորել եմ հաղթահարել բոլոր «բայց»-երն ու «իսկ»-երը, հավատալ սեփական ուժերիս, սովորել եմ նաև վստահել մարդկանց, երբեմն լիովին անծանոթ։ Նաև սկսել եմ հետաքրքիր կերպով հաղթահարել ցուրտը, մրսել, բայց չհիվանդանալ։ Զարմանալի մի հատկություն ունեն լեռները. այնտեղ դու զգում ես, որ քեզ հետ ոչ մի բան չի պատահի, եթե իհարկե հետևես սահմանված կաննոններին ու զգույշ գործես։ Արշավներն ինձ սովորեցրել են չտրտնջալ, արագ գործել ու մտածել, ճիշտ կողմնորոշվել, սիրել հայրենիքի ամեն անկյունն առանց ավելորդ պաթոսի, նախ ճանաչել մեր երկիրը, հետո ասել, որ սիրում ես այն»։
Մարգարիտա Հովհաննիսյան
Մարգարիտայի խոսքով՝ արշավները մարդուն ինքնավստահություն են տալիս, նա սկսում է բարձունքներ հաղթահարել թե՛ ուղիղ, թե՛ փոխաբերական իմաստով. «Այն, որ համարձակվել ես հասնել գագաթ, ստիպում է քեզ հավատալ, որ դու ցանկացած ոլորտում էլ կարող ես բարձր նշաձող սահմանել ու հասնել դրան… Ինձ գրավում է նաև այն, որ լեռներում տեսնում ու զգում ես այն, ինչ շատ-շատերն այդպես էլ չեն տեսնում իրենց ողջ կյանքի ընթացքում։ Լեռները ոչ բոլորի համար են, միայն նրանց, ովքեր պատրաստ են թողնել փափուկ բազմոցն ու ինտերնետը, մեկ կամ մի քանի օրով հրաժեշտ տալ առօրյա հարմարավետություններին, վերցնել ծանր ուսապարկը ու առաջ՝ դեպի բնության աշխարհ։ Փոխարենը վարձատրվում ես անմոռանալին ու անկրկնելին տեսնելու եզակի հաճույքով: Ուրախ եմ նաև, որ արշավներին մասնակցելը և ակտիվ ֆիզիկական մարզումներով զբաղվելը փոխել է ոչ միայն իմ, այլև ինձ շրջապատողների մտածելակերպն ու ապրելակերպը։ Ինչպես ես եմ ժամանակին ոգեշնչվել տարբեր մարդկանցով, այնպես էլ ես եմ այսօր շատերի համար օրինակ դառնում, և դա անչափ հաճելի է։ Շատ զանգեր եմ ստանում ընկերներիցս, ասում են՝ «միշտ հետևում ենք քեզ, հիանում ենք քեզնով, իսկ կարո՞ղ ենք մենք էլ միանալ»։ Դե, իհարկե կարող եք, բոլորդ էլ միացեք, արշավել սկսելու համար երբեք էլ ուշ չէ, սարերը միշտ սպասում են մեզ»։
«Մեկը՝ բոլորի, բոլորը մեկի համար»
Արշավականը նշում է, որ արշավելիս դժվարությունները հիմնականում տեխնիկանան են լինում, որոնք  հետո արագ մոռացվում են. «Հաղթահարում եմ լավ մարդկանց շնորհիվ, այ, նրանց օգնությունը երբեք չեմ մոռանում։ Սայթաքում ես, մեկը պարզում է ձեռքը, շնչակտուր ես, խմբի ղեկավարը նկատում է ու կանգ առնում։ Արագածի վերելքի ժամանակ նման փորձություններ շատ եղան։ Տաք գլխարկս մոռացել էր վերցնել, խմբի աղջիկներից մեկն իրենը առաջարկեց ու երկու օր գլխարկն ինձ մոտ էր։ Վրանը բացելիս չգիտեի ինչից սկսել, մյուսներն արդեն հմուտ էին, տղաներից մեկը եկավ, ասաց՝ «արի քեզ օգնեմ, բոլորից շուտ խփես վրանդ»։ Վերելքի ժամանակ էլ դարձյալ արշավականներից մեկն իր տաք հագուստը տվեց ինձ։ Հուսամ, ուրիշ մեկի լավությունը չեմ մոռացել։ Մի խոսքով, սարերում սովորում ես գոյատևել խմբով, «մեկը բոլորի, բոլորը մեկի համար» սկզբունքով։ Եթե հետ ես մնում, ամբողջ խումբը կանգնում ու սպասում է այդ մեկին, միևնույն ժամանակ յուրաքանչյուրը գիտակցում է, որ իր արած ամեն քայլն ազդում է մնացածի վրա»։
Մարգարիտան կարծում է՝ արշավելը և սարերը բացահայտելը մտածելակերպ է, ու շատերը գուցե այդպես էլ չհասկական, թե մարդ ինչու պետք է հանգստյան տները, ամառանոցն ու լողավազանը թողած իր հանգստյան օրն անցկացնի քարքարոտ ու դժվար հասանելի լեռներում.
«Մեր կյանքն էլ է այդպիսին. ոմանք ընտրում են հարթ ճանապարհը, մյուսներն էլ կյանքի իմաստը տեսնում են բարդություններ հաղթահարելու մեջ։ Ամեն դեպքում, ես ուրախ եմ, որ ընտրել եմ երկրորդ տարբերակը, քանի դեռ ֆիզիկական կարողություններս թույլ են տալիս հաճախ ճախրել «բարձունքում»։

По следам Арарата к горе Арагац
“Я набралась смелости и ступила на самую высокую точку Армении, и это самое важное”, – рассказывает Маргарита Оганнисян о восхождении на Северную вершину Арагаца. Несколько дней назад Armenian Geographic организовали восхождение на самую высокую вершину Армении. Это – Северная вершина Арагаца, находящаяся на высоте 4090 метров. С нами была также Маргарита, для которой это восхождение было самым сложным в её походной жизни.
Северная вершина Арагаца
На высочайшей вершине Армении
Маргарита рассказывает, что это был её первый поход с ночёвкой, и ночью она не могла уснуть из-за холода. “Во время восхождения погода тоже была неблагоприятной. Для августа было достаточно холодно, ветрено и туманно. Однако сейчас все трудности и неудобства я вспоминаю только при описании похода. Главным для меня является то, что я смогла покорить ещё одну вершину, победить свои сомнения и страхи. Я набралась смелости и ступила на самую высокую точку Армении, и это самое важное”.
В прошлом Маргарита не поднималась ни на одну вершину Арагаца. Раньше она была только на склонах этой горы и именно тогда влюбилась в это место. Маргарита рассказывает, что Северная вершина Арагаца была значима для неё тем, что стала временной заменой восхождения на Арарат. Она отмечает, что её походная жизнь началась во время подготовки к восхождению на Арарат.
Горы толкают на риск
“Этим летом я планировала подняться на Арарат, но из-за вируса восхождение отменилось. Я, которая жила с этой мыслью целый год, занималась, бегала и уже была психологически готова к сложному восхождению, чувствовала необходимость реализовать мои способности и использовать всю накопленную энергию. Конечно, были и сомнения, смогу ли я сделать это, потому что слышала от других, что Северный Арагац технически сложнее Арарата. Но вышло так, что у меня получилось, и теперь я очень довольна и счастлива”, – говорит она.
Говоря об интересных моментах этого похода, Маргарита отмечает, что во время походов интересные эпизоды происходят каждую минуту. “В месте, где собралось так много позитивных людей с одинаковыми ценностями, юмор и незабываемые моменты не заканчиваются. За день до восхождения на Арагац у нас был ещё один поход, чтобы помочь нашему организму привыкнуть к климату и сложному восхождению.
В этот день один из участников похода всю дорогу собирал грибы. Когда мы дошли до лагеря, он положил грибы в кастрюлю и приготовил их и начал угощать всех. Я, которая боится есть осторожно приготовленные грибы, купленные из городского супермаркета, с радостью попробовала их. И что? …Это был самый вкусный гриб из всех, которые я пробовала. Именно это я и люблю в походах. То, что вы никогда не хотели делать, вы сделаете в походе. Горы меняют нас, заставляют выходить за рамки стандартов, рисковать, искать приключения. Всё это даёт нашей жизни краски, накапливает воспоминания, и ты чувствуешь, что живёшь полноценной жизнью”.
Навстречу горе Арарат
Маргарита рассказывает, что начала участвовать в походах с ArmGeo по совету своего коллеги, который в 2019 году поднялся на Арарат. “До этого Арарат был для меня “святой” горой, которую нужно любить стихами, песнями, грустить о ней, скучать, но не подходить близко. Когда мой коллега вдохновенно делился своими впечатлениями, я ответила: “Везёт тебе, ты был на вершине Арарата”. Шутила, что хочу сфотографироваться с ним и взять автограф. Настолько недосягаемой была для меня эта гора. А людей, побывавших на ней я считала настоящими героями. После этого разговора, мой коллега повернулся и спокойно спросил: “Если ты так хочешь, почему сама не поднимешься?”
Отсюда и начался мой путь к мечте. Мечта превратилась в цель, очень реальную и осязаемую. Я была настолько воодушевлена, что зарегистрировалась на восхождение до того, как начала к нему готовиться. К сожалению, по понятным причинам, в этом году я не смогла достичь своей цели. Но в следующем году, если ничего не помешает, я обязательно сделаю это. Говорят, что если я поднялась на Арагац, то смогу осилить и Арарат”.
Аждаак
Она говорит, что начала участвовать в походах, чтобы подготовиться к восхождению на Арарат, но сейчас уверена, что походы останутся частью её жизни, даже если она никогда не поднимется на Арарат. Маргарита на разных этапах жизни по-разному относилась к горам. “Сейчас, когда я начала подниматься на горы, я постепенно начинаю понимать характер гор, на их вершинах ищу не какие-то символы, а свободу, свежий воздух и ощущение бесконечности”.
Горы – не для всех
Маргарита участвует в походах с нами с февраля этого года. “В течение недели я проверяю страницу ArmGeo, знакомлюсь с предстоящими походами и в один из выходных присоединяюсь к ним. Это стало неотъемлемой частью планирования моего отдыха. Участвуя в походах, я стала намного реальнее и естественнее, избавилась от лишних формальностей. В горах ты должен быть естественным, ты таким становишься. Я научилась преодолевать все “но” и “если”, верить в свои силы. Также я научилась доверять людям, иногда совершенно незнакомым.
Ещё я начала интересным образом бороться с холодом. Я замерзаю, но не заболеваю. У гор есть удивительная особенность: там чувствуешь, что с тобой ничего не случится. Если, конечно, следовать всем правилам и действовать осторожно. Походы научили меня не жаловаться, быстро действовать и думать, правильно ориентироваться, любить каждый уголок своей страны без лишнего пафоса, сначала узнать свою страну, и только потом говорить о своей любви к ней”.
Маргарита Оганнисян
По словам Маргариты походы делают людей увереннее в себе, они начинают достигать высот как в прямом, так и в переносном смысле. “То, что вы осмелились подняться на вершину горы, заставляет вас верить в то, что вы можете установить высокую планку в любой области и достичь её…Меня привлекает ещё то, что в горах вы видите и чувствуете то, что многие могут не увидеть в течение всей своей жизни. Горы – не для всех. Они только для тех, кто готов оставить свой мягкий диван и интернет, попрощаться на один или несколько дней с бытовыми удобствами, взять тяжёлый рюкзак и отправиться вперёд, к миру природы. Взамен на это вы будете вознаграждены уникальной возможностью получить незабываемое и неповторимое удовольствие.
Я также очень рада, что участие в походах и физическая активность изменили не только мой образ жизни и мышления, но и жизнь людей, окружающих меня. Так же, как я в прошлом вдохновлялась другими, так сегодня другие следуют моему примеру, и это очень приятно. Я получаю много звонков от друзей, которые говорят, что следят за моей жизнью, восхищаются моим примером, хотят присоединиться. Я, конечно, буду очень рада, если все они присоединятся ко мне. Никогда не поздно начать ходить в походы, горы всегда ждут нас”.
“Один за всех, все за одного”
Маргарита отмечает, что трудности во время похода в основном технические, и они быстро забываются. “Эти трудности я преодолеваю благодаря хорошим людям. Вот их помощь я помню всегда. Если споткнёшься, кто-то обязательно протянет руку помощи, если началась одышка, руководитель группы заметит это и остановится.
Во время восхождения на Арагац было много таких испытаний. Я забыла взять тёплую шапку, но одна из девушек группы предложила свою, и так у меня появилась шапка на два дня. Разбивая палатку, я не знала с чего начать, у других было больше опыта. Один из парней подошёл и сказал: “Я помогу тебе разбить палатку быстрее всех”. Во время восхождения один из походников тоже одолжил мне свою тёплую одежду. Надеюсь, я не забыла ещё о чьей-то доброте. Одним словом, в горах учишься сосуществовать в группе, по принципу “один за всех, все за одного”. Если вы отстаёте, вся группа остановится и будет ждать. Одновременно, каждый участник осознаёт, что каждый его шаг влияет на всех остальных”.
Маргарита считает, что походы и восхождения в горы – это образ мышления, и многие, возможно, так и не поймут, почему человек, оставив гостиницы, дачи и бассейны, проводит свои выходные в скалистых и труднодоступных горах.
“Ведь наша жизнь тоже такая: некоторые выбирают гладкую дорогу, а другие видят смысл жизни в преодолении трудностей. В любом случае, я счастлива, что выбрала второй вариант, пока ещё мои физические способности позволяют мне часто парить в высоте”.