Պաշտպանություն թունավոր օձերից
Բնության օրենքն է, որ ուժեղը հաղթում է թույլին, արագավազը հասնում ավելի դանդաղին, մեծը՝ վախեցնում փոքրին: Սակայն ցանկացած օրենք ունի բացառություններ: Բնության այս օրենքը խախտում են թունավոր կենդանիները: Թունավոր հիմնականում հանդիպում են երկկենցաղների և անողնաշարավորների մեջ, սակայն հանդիպում են նաև կաթնասուններ՝ բադակտուց, խլուրդների որոշ տեսակներ: Թույնի շնորհիվ փոքրիկ սարդը կարող է տապալել իրենից մի քանի հարյուր անգամ չափսերով մեծ կաթնասունի: Օձերը թերևս, ամենառաջինն են գալիս մեր մտքին, երբ խոսքը գնում է թունավոր կենդանիների մասին: Այստեղ բացառություն չեն կազմում նաև Հայաստանի թունավոր օձերը: Օձերը, դեռ անհիշելի ժամանակներից, իրենց ուրույն տեղն են զբաղեցրել մարդկանց մշակույթում՝ նրանք էպոսների, դիցաբանությունների և կրանական այլ առածների մեջ ունեցել են իրենց մշտական դերակատարությունը, եղել պաշտամունքի առարկա, եղել դիվական ուժերի մարմնավորումը՝ «հրեշը», ում պետք է հաղթի հերոսը: Բնականաբար ցանկացած լեգենդ և ժողովրդական բանահյուսություն հենց այնպես չի առաջանում, բայց եկեք թողնենք դա մի կողմ և խոսենք հարցի գիտական կողմի մասին:
Երկրագնդում տարեկան մոտ կես միլիոն մարդ է ենթարկվում թունավոր օձերի հարձակման, և նրանցից մոտ 30-40 հազարը մահանում  է:
Հայաստանի թունավոր օձերը / Հայկական իժ
Օձերը երբեք մարդկանց վրա նախահարձակ չեն լինում, ընդհակառակը, խուսափում են մարդկանցից: Խայթում են միայն ինքնապաշտպանության նպատակով, երբ մարդիկ անզգուշորեն տրորում են օձին, կամ պարզապես չափից շատ մոտենում նրանց: Սա առավել արդիական է լինում, երբ մայր օձը պաշտպանում է ձվերը:
Հաճախ, օրվա շոգ ժամերին, օձերը թաքնվում են թփերի, քարերի տակ, ժայռերի արանքում: Արշավականը կամ հողագործ գյուղացին չի նկատում և քայլելիս ոտքը դնում է օձի կողքին: Այս պարագայում խայթոցը օձի բնական արձագանքն է, իսկ մեղավորը՝ մարդը: Հիմնականում օձերը զգուշացնում են իրենց ներկայության մասին՝ հանելով բնորոշ ֆշշոցը: Այդ ձայնը նրանք հանում են թեփուկների միջոցով: Մարմնի իրար կպած գալարները շարժելիս՝ թեփուկների շփումից առաջանում է այդ բնորոշ ձայնը: Կա իժերի մի տեսակ՝ կոչվում են շառաչող օձեր, որոնք պոչի ծայրին ունեն ձևափոխված թեփուկներից կազմված բոժոժներ: Օձը թափահարում է պոչը և բոժոժներով արձակում բնորոշ շառաչող ձայնը, որտեղից էլ ստացել է այդ անվանումը:
Օձի թույնը և դրա ազդեցությունը
Օձերի թույնը դեղնավուն, թափանցիկ հեղուկ է, որը արտադրվում է զույգ թունավոր գեղձերում: Չորացրած վիճակում օձի թույնը պահպանում է իր թունավոր հատկությունը տասնյակ տարիներ:
Օձերի թույները բաժանվում են երեք մեծ խմբի՝
Նեյրոտոքսին
Խոցում է զոհի նյարդային համակարգը: Ուղեղից և ոնղուղեից նյարդային ազդակները դադարում են հասնել սիրտ, թոքեր, մկաններ: Զոհը պարալիզացվում է և չի կարողանում շարժվել: Հիմնականում մահանում  է շնչահեղձությունից կամ սրտի կանգից: Նեյրոտքսինով զինված օձերից են՝ կոբրաների մեծամասնությունը՝ թագավորական կոբրայի գլխավորությամբ և ծովային օձերի մեծամասնությունը:
Օձի թույն
Հեմոտոքսին
Խոցում է արյան մեջ էրիթրոցիտները՝ ոչնչացնելով դրանք: Սրա արդյունքում արյունը մակարդվում է անոթներում, առաջանում է հեմոլիզ, հեմոգլոբինը անջատվում է արյան պլազմայից, ինչի արդյունքում խախտվում է օրգանիզմի սնուցումը՝ հանգեցնելով մահվան: Հեմոտոքսինով զինված օձերից են իժերի մեծամասնությունը՝ այդ թվում Հայաստանում հանդիպող չորսը տեսակի իժերը, որոշ կոբրաներ, Տրոպիկական շառաչող օձը:
Ցիտոտոքսին
Թերևս այս եռյակից ամենասարսափելին է: Ցիտոտոքսինը սպանում է խոցված բջիջները, տուժածի մոտ սկսվում է մեռուկացում և քայքայում: Այլ կերպ ասած սա օգնում է, որպեսզի օձի զոհը սկսի «մարսվել»՝  մինչև նրան կուլ տալը: Ի վերջո զոհը վերածվում է դոնդողանման զանգվածի, ինչը հեշտացնում է օձին կուլ տալ, և արդեն ներսում, մարսել այն: Ցիտոտոքսինով են զինված թագավորական մամբան՝ աշխարհի ամենավտանգավոր օձերից մեկը և որոշ կոբրաներ:
Սակայն պարտադիր չէ, որ օձը զինված լինի միայն մեկ որոշոկի տեսակի թույնով: Շատ հաճախ նույն տեսակը կարող է իր զինանոցում ունենալ մի քանի տեսակի թույներից բաղկացած կոկտեյլ, ինչն առավել մահացու է դարձնում նրան:
Հայաստանի թունավոր օձերը չորսն են, չորսն էլ իժերի ընտանիքից: Դրանք են՝ հայկական իժ, Հայկական լեռնատափաստանային իժ, Դարևսկու իժ և Գյուրզա:
Հայաստանի թունավոր օձերը / Դարևսկու իժ
Չնայած չորսն էլ թունավոր են, մարդու համար առավել մեծ վտանգ ներկայացնում է Գյուրզան: Այն զինված է ուժեղ հեմոտոքսինով, որը խոցում է նույնիսկ հասուն մարդուն: Հանդիպում է գրեթե բոլոր մարզերում, բացի Գեղարքունիքի մարզից: Տարածված է նախալեռնային և ցածր լեռնային տարածքներում, տափաստաններում, կիսատափաստաններում, կիսանապատաներում և նոսրանտառներում:
Թույնի տեղային ազդեցությունը
Խայթոցից անմիջապես հետո դեռևս ուժեղ ցավ չի լինում, սակայն 10-15 րոպե հետո առաջանում է ուժեղ և այրող բնույթի ցավ: Խայթած հատվածն այտուցվում է կամ ուռում և սկսում է տարածվել: Վերջույթն իր ծավալով կարող է երկու անգամ մեծանալ:
Առավել վտանգավոր են պարանոցի և գլխի շրջանի խայթոցները, քանի որ այտուցի կամ ուռածության հետևանքով կարող է առաջանալ շնչուղիների անցանելիության խանգարում, և մարդը կարող է խեղդվել:  Սրանք թույնի տեղային ազդեցություններն են:
Թույնի ընդհանուր ազդեցությունը
Ինչպես նշեցինք իժերի թույնը ազդում է էրիթրոցիթների վրա՝ ջախջախելով դրանք: Տուժածի մոտ առաջ է գալիս գլխապտույտ, սրտխառնոց, փսխում, ծարավի զգացում, բերանի չորություն, փորլուծություն, ընդհանուր թուլություն, քնկոտություն, արյունահոսություն քթից, երբեմն էլ ժամանակավոր կուրություն: Տուժածն ընկնում է ծանր վիճակի մեջ, որն անվանում են շոկային վիճակ:
Առաջին օգնություն
Ոչ թունավոր օձերի խայթոցների դեպքում վերքը լվացեք և մշակեք յոդով, տեղադրեք վիրակապ: 99.9% դեպքերում ամեն ինչ ընթանում է առանց բարդությունների:
Իսկ եթե խայթել է թունավոր օձը, ապա պետք է․
Հայաստանի թունավոր օձերը
Ինչպե՞ս կատարել արտածծումը
Արտածծելու համար ծալքի ձևով բռնեք խայթված մասը և այնպես սեղմեք, որ խայթած երկու վերքերից երևան արյան կաթիլներ: Այնուհետև 10-15 րոպեի ընթացքում արտածծեք առավելագույն քանակությամբ արյուն և անընդհատ թքեք: Վերջում բերանը ողողեք ջրով: Հաշվի առեք, որ արյան միջոցով տուժածից ձեզ կարող են փոխանցվել տարբեր վարակներ՝ հեպատիտ, ՁԻԱՀ և այլն: Նաև հաշվի առեք, որ եթե բերանի խոռոչում ունեք բաց վերք կամ վնասված ատամ, ապա արտածծած թույնը կարող է ձեզ նույնպես խոցել: Սակայն խուճապահար նույնպես չարժի լինել, քանի որ թույնն ազդում է միայն արյան մեջ հատնվելու դեպքում: Այնպես որ, եթե արտածծած զանգվածը պատահաբար կուլ գնա, ոչ մի վնաս չի պատճառի ստամոքսում:
Եթե ինչ-ինչ պատճառներով հնարավոր չէ արտածծել թույնը, ապա 5 րոպեի ընթացքում սեղմեք խայթած մասի շուրջը, որպեսզի արյունը դուրս հոսի վերքից: Ոչ մի դեպքում չի կարելի սեղմել վերքի վրա: Այս գործողությունը ևս թույլ է տալիս որոշ չափով հեռացնել թույնը: Սեղմելը դադարեցրեք, երբ վերքից դադարի արյուն դուրս գալ:
Անպայման պառկեցրեք տուժածին
Տուժածը չպետք է շարժվի
Առաջին օգնություն ցուցաբերելիս պետք է հիշել
Օձի հարձակման ժամանակ մարդիկ հիմնականում մահանում են ոչ թե բուն խայթոցից, այլ սխալ կերպով ցուցաբերած օգնությունից:
Այդ պատճառով օգնություն ցուցաբերելիս հիշեք.
Ինչպե՞ս խուսափել օձերի խայթոցներից
1. Օձերի խայթոցներն ավելի շատ հանդիպում են գարնանը, երբ քնից արթնանալուց հետո, օձերը սոված են և ակտիվ որս են անում:
2. Թունավոր օձերը վարում են մթնշաղային կյանք՝ ցերեկվա շոգին թաքնվում են ժայռերի ճեղքերում, կրծողների բներում, լքված հողային շինություններում, իսկ երեկոյան դուրս են գալիս որսի: Իսկ ոչ թունավոր օձերը ակտիվ են ցերեկը:
Ի՞նչ անել, եթե դուք առաջինն եք տեսել օձին
Արշավելիս զգուշացեք օձերից
Հայաստանի թերևս բոլոր խոշոր բուժ. հաստատություններում առկա է անտիգյուրզին շիճուկը, որը հիմնականում բավարար հակաթույն է Գյուրզայի, Դարևսկու և Լեռնատափաստանային իժերի դեմ: Իր բաղադրությամբ տարբերվում է Հայկական իժի թույնը: Ինչը բարդույթներ կարող է առաջացնել, քանի որ մինչև համապատասխան հակաթույներ ներարկելը, պետք է պարզել, թե ի՞նչ օձ է ձեզ խայթել:
Այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է, որպեսզի, հնարավորության դեպքում բժիշկներին նկարագրվի, թե ի՞նչ օձ է խայթել: Ապահովելով սեփական անվտանգությունը՝ փորձեք նկարել օձին: Օձին սպանել չի կարելի, քանի որ բոլոր օձերը շատ կարևոր դեր ունեն էկոլոգիայի մեջ, իսկ նրանց մեծ մասը նաև Կարմիր գրքում է գրանցված՝ Դարևսկու իժն ընդհանրապես կրիտիկական վիճակում է գտնվում:
Մի՛ սպանեք օձերին, դժբախտ դեպքերից խուսափելու համար բավական է զգուշացնել օձին ձեր մոտենալու մասին: Մեծ խմբերով մեկ շարք կազմած քայլելիս՝ դուք գրեթե ամբողջովին ապահովագրում եք ձեզ օձի հետ առերեսումից:

Защита от ядовитых змей
Закон природы гласит, что сильный побеждает слабого, быстрый догоняет медленного, большой пугает маленького. Однако, любой закон имеет свои исключения. Этот закон природы нарушают ядовитые животные. Ядовитыми бывают преимущественно земноводные и беспозвоночные животные, однако встречаются и млекопитающие: утконос, некоторые виды кротов. Благодаря яду крохотный паук может сокрушить млекопитающего, который в сотни раз крупнее него. Змеи, наверное, первые животные, которых мы вспоминаем, когда речь идёт о ядовитых животных. И ядовитые змеи Армении – не исключение.
Змеи ещё с незапамятных времён заняли своё особое место в культуре человечества. Они имели свою постоянную значительную роль в эпосах, мифах и разных религиозных рассказах, были объектом поклонения, также воплощением демонических сил – “чудовищем”, которого герой должен одолеть. Конечно, ни одна легенда и народный фольклор не возникают просто так, но давайте отложим это в сторону и в этой статье поговорим о научной стороне вопроса.
Каждый год на нашей планете около полумиллиона человек подвергаются нападению ядовитой змеи, и около 30-40 тысяч из них умирают.
Ядовитые змеи Армении / Армянская гадюка
Змеи никогда не нападают на людей первыми, наоборот, они избегают людей. Кусают змеи только в целях самозащиты, когда люди по неосторожности наступают на них, или просто подходят слишком близко. Это особенно актуально, когда мама-змея защищает свои яйца.
Часто в жаркие часы змеи прячутся под кустами, камнями, между скалами. Походник или земледелец при ходьбе не замечает, как ставит ногу близко к змее. В этом случае укус является естественной реакцией змеи, а виновником является человек. В основном змеи предупреждают о своём присутствии, воспроизводя характерное шипение. Они извлекают этот звук с помощью чешуек. Этот звук возникает при движении извилин на теле и трении чешуек. Есть разновидность гадюк под названием гремучие змеи, у которых на краю хвоста есть видоизменённый бубенчик, состоящий из чешуек. Гремучая змея виляет хвостом и извлекает характерный гремучий звук, из-за которого змея и получила своё название.
Змеиный яд и его действие
Змеиный яд – это желтоватая, прозрачная жидкость, вырабатываемая железами ядовитых змей. В высушенном состоянии змеиный яд сохраняет свои ядовитые свойства на протяжении десятилетий.
Змеиный яд делится на три основные группы:
Нейротоксин
Влияет на нервную систему жертвы. Нервные импульсы от головного и спинного мозга перестают достигать сердца, лёгких, мышц. Жертва парализуется и не может двигаться. В основном жертва умирает от удушья или остановки сердца. Змеи, вооружённые нейротоксином – это большинство кобр, во главе с королевской коброй, и большинство морских змей.
Ядовитые змеи Армении / Змеиный яд
Гемотоксин
Влияет на эритроциты в крови, разрушая их. В результате кровь в сосудах свёртывается, происходит гемолиз, гемоглобин отделяется от плазмы крови, из-за чего нарушается питание организма. Всё это приводит к смерти. Змеи с гемотоксичным ядом – это большинство гадюк, в том числе и встречающиеся в Армении четыре вида гадюк, некоторые кобры, тропическая гремучая змея.
Цитотоксин
Цитотоксический яд, возможно, самый страшный из всех трёх. Цитотоксин убивает поражённые клетки, у жертвы начинается процесс омертвения. Другими словами, яд помогает, чтобы жертва начала “перевариваться”, до того, как змея проглотит её. В конце концов, жертва превращается в желейную массу, что помогает змее проглотить и уже внутри переварить её. Змеи с цитотоксическим ядом – чёрная мамба (одна из опаснейших змей в мире) и некоторые кобры.
Однако не обязательно, чтобы змея была вооружена только одним видом яда. Часто змея может быть вооружена коктейлем сразу из нескольких видов яда, что делает его более смертельным.
Все четыре ядовитые змеи Армении относятся к семейству гадюковых. Это армянская гадюка, армянская степная гадюка, гадюка Даревского и Гюрза.
Ядовитые змеи Армении / Гадюка Даревского
Несмотря на то, что все четыре змеи – ядовитые, самую большую опасность для людей представляет гюрза. Она вооружена сильным гемотоксичным ядом, который убивает даже взрослого человека. Гюрза встречается практически во всех областях Армении, кроме Гегаркуникской области. Распространена в предгорных и низких горных районах, степях, полустепях, полупустынях и в редколесье.
Местное действие яда
Сразу после укуса змеи сильной боли ещё нет, но через 10-15 минут появляется сильная, жгучая боль. Поражённый участок отекает и опухает, яд начинает распространяться. Объём конечности может увеличиться вдвое.
Самыми опасными являются укусы в шею и голову, так как отёк может помешать проходимости дыхательных путей, и человек может задохнуться.
Это были местные действия яда.
Общее действие яда
Как уже было отмечено, яд гадюки действует на эритроциты, разрушая их. У пострадавшего начинается головокружение, тошнота, рвота, жажда, сухость во рту, диарея, общая слабость, сонливость, кровотечение из носа, иногда даже временная слепота. Жертва попадает в очень тяжёлое состояние, которое называется шоковым.
Первая помощь
При укусе неядовитых змей, промойте рану и обработайте её йодом, перевяжите. В 99,9% случаев всё заканчивается без каких-либо осложнений.
Если же укусила ядовитая змея, то нужно:
Как высасывать яд?
Для высасывания яда, сложите поражённый участок и надавите на него так, чтобы из двух укушенных ран показались капли крови. Затем в течение 10-15 минут высасывайте столько крови, сколько можете. Постоянно выплёвывайте накопленную кровь. В конце прополощите рот водой. Имейте ввиду, что через кровь жертвы вам могут передаться различные болезни: гепатит, СПИД и так далее. Также имейте ввиду, что если в полости рта есть открытая рана или повреждённый зуб, то яд может причинить вред и вам. Но паниковать тоже не нужно, так как яд действует только при попадании в кровь. Так что, если вы случайно проглотили часть высосанной массы, вашему желудку не будет грозить опасность.
Если по какой-то причине высосать яд невозможно, то в течение 5 минут давите на участок вокруг укуса, чтобы кровь вытекла из раны. Ни в коем случае нельзя нажимать непосредственно на рану! Этот метод также позволит в некоторой степени удалить яд. Прекратите давить, когда из раны перестанет течь кровь.
Обязательно уложите жертву
Пострадавший не должен двигаться
При оказании первой помощи нужно помнить
Во время атаки змеи, люди в основном умирают не от самого укуса, а от неправильно оказанной помощи.
Поэтому, при оказании первой помощи, помните:
Как избежать укусов змей?
1. Укусы змей чаще случаются весной, когда после пробуждения из спячки змеи голодны и активно охотятся.
2. Ядовитые змеи ведут ночной образ жизни. Жарким днём они прячутся в расщелинах скал, в гнёздах грызунов, в заброшенных зданиях, а вечером выходят на охоту. Неядовитые змеи активны днём.
Что делать, если вы первым увидели змею?
Ядовитые змеи Армении / Остерегайтесь змей во время походов
Почти во всех крупных медицинских учреждениях Армении есть сыворотка Антигюрзин, которая является достаточным противоядием от гюрзы, гадюки Даревского и степной гадюки. Яд армянской гадюки отличается по своему составу. Это может вызвать осложнения, потому что прежде чем вводить соответствующее противоядие, нужно выяснить, какая змея вас укусила?
Именно поэтому, если есть возможность, очень важно описать врачам, что это была за змея. Для собственной безопасности, попробуйте нарисовать змею. Убивать змею нельзя, потому что все змеи играют важную роль в экологии, а большинство из них также занесены в Красную Книгу. Гадюка Даревского находится под критической угрозой исчезновения.
Не убивайте змей! Для избежания несчастных случаев достаточно просто предупредить змею о вашем приближении. При ходьбе в большой группе одним строем, вы практически полностью обезопасите себя от столкновения со змеёй.