Հերթական անգամ ամփոփեցինք անցած տարին: Այս տարին աննախադեպ էր՝ հագեցած բազմաթիվ բացահայտումներով և նվաճումներով:
Ինչո՞ւ ենք այս տարվա միջոցառումն անվանել «Արարատվածներ», քանի որ այս տարին աննախադեպ էր Արարատի վերելքների քանակով: Եվ որպես փաստ կարող ենք արձանագրել, որ այս տարի դեպի Արարատ ամենաշատ խմբերը Հայաստանից ուղեկցել է հենց Armenian Geographic-ը: Միջոցառման ժամանակ նաև հակիրճ ներկայացվեց 2020 թ-ի Արարատի վերելքի ծրագիրը:
Հայաստանի ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի փոխնախագահ Սուրեն Դանիելյան
Միջոցառման բացման խոսքը հանձնվել էր Հայաստանի Ալպինիզմի և Լեռնային տուրիզմի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սուրեն Դանիելյանին: Armenian Geographic-ը ստեղծիման օրվանից՝ արդեն շուրջ 7 տարի համագործակցում է ֆեդերացիայի հետ:
Միջոցառման ընթացքում Armenian Geographic նախագիծը Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության կողմից ստացավ շնորհակալագիր ՝ Պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և հոգածության համար: Մենք նույնպես շնորհակալ ենք մեր աշխատանքը գնահատելու համար:
Դելիկա Արշավ դեպի Հադրութի շրջան
Բացման խոսքից հետո սկսեցինք ամփոփել տարին: Սկսեցինք տարվա ամենաառաջին հետաքրքիր արշավից: Մենք մշակել ենք արշավների մի նոր տեսակ, որն անվանել ենք «Դելիկա արշավ», որը իրենից ենթադրում է արշավ դելիկա մակնիշի ավտոմեքենաներով: Նմանատիպ արշավի շրջանակներում էլ հենց այցելեցինք Արցախի Հադրութի տարածաշրջանի Խանձաձոր գյուղը: Այս արշավը տարբերվում էր նախորդներից, քանզի մեր նպատակը լեռնագագաթ նվաճելը չէր՝ արդեն բարձրացել էինք տարածաշրջանի ամենագրավիչ լեռը՝ Դիզափայտը: Այս անգամ մեր նպատակն էր բացահայտել այս հեռավոր գյուղն իր ողջ հմայքով, շփվել գյուղացիների և երեխաների հետ՝ կարճ ասած դառնալ նրանց առօրյայի մի մասնիկը: Այնուհետև դիտեցինք Սիփան Գրիրգի մեր արշավի մասին պատմող փոքրիկ տեսանյութը:
Իրական Տավուշ
Հաջորդիվ խոսեցինք դեպի Տավուշի սահմանամերձ գյուղերից մեկը՝ Մովսես գյուղ իրականացրած մեր արշավի մասին: Մովսես գյուղը տեղացիներն անվանում են ո՛չ թե սահմանամերձ, այլ սահմանապահ գյուղ: Արշավի միտքը ծնվեց մեր շատ սիրելի ընկեր Անդրանիկ Փոլադյանի հրավերից: Մեր այս յուրօրինակ և թերևս ամենատպավորիչ արշավը նախաձեռնելու համար Անդրանիկին, որպես շնորհակալություն նվիրեցինք Տիգրան Վարագի՝ «Հայաստանի Լեռները» գիրքը: Այնուհետև դիտեցինք Սիփան Գրիրգի պատրաստած տեսանյութը:
«Լեռնային Կղզի»
Այնուհետև նախագծի մասին խոսեց նախագծի հիմնադիր Տիգրան Վարագը: Ներկայացրեց այս տարվա խոշոր ձեռքբերումներից մեկը՝ «Հայսաստանի Լեռները» երկլեզու գիրքը, ինչպես նաև խոսեց հաջորդ՝ «Լեռնային Կղզի» գրքի մասին, որն իր մեջ ներառելու է Հայկական Լեռնաշխարհի լեռնաշղթաներն ու նրանց բարձր գագաթները:
Armenian Geographic նախագծի հիմնադիր Տիգրան Վարագ
Շարունակելով մեր բացահայտումների շարքը կրկի խոսեցինք դեպի Արցախ կատարած մեր ուղևորություններից մեկի մասին: Այս անգամ ուղևորվել էինք Քաշաթաղ, որտեղ մեր նպատակակետը Թովմասար լեռն էր: Թովմասարը Արցախի լեռնաշղթայի վերջին վառ արտահայտված լեռն էր ՝ որ դեռ չէինք հասցրել բարձրանալ: Դե իսկ Թովմասարի մասին պատմող տեսանյութն ամբողջությամբ բացահայտեց այն ամենը ինչ տեղի է ունեում մեր գիշերակացով արշավների ետնաբեմում:
Դեպի Սասուն
Եվ ահա տարվա մեր ամենամեծ բացահայտումը Պատմական Հայաստանում ՝ Վերելք Ծովասար և Սուկավետ: Սա նաև տարվա ամենասպասված արշավն էր: Ծովասար լեռան անունը բազմիցս հանդիպել էինք տարբեր աշխատություններում, և դա այն անունն էր, որն ամենաշատն էր ասոցացվում Էրգրի և Սասունի հետ: Այդ էր պատճառը, որ մի ամբողջ տարի անհամբեր սպասում էինք Ծովասարի գագաթից Մարաթուկի և Սասունի տեսարանով հիանալուն: Այս արշավի երկրորդ նպատակակետը Սուկավետ լեռն էր: Սուկավետ լեռը, ըստ որոշ աղբյուրների համարվում է Հայկական պար լեռնաշղթայի ամենաբարձր կետը, որի գագաթին ոտք դնելը նշեցինք հայկական «Ալաշկերտի 3 ոտք» պարով: Այնուհետև դիտեցինք Սիփան Գրիրգի պատրաստած փոքրիկ տեսնյութը մեր ուղևորության մասին:
Բարդողի երկար սպասված վերելքը
Ծովասարի և Սուկավետի վերելքից ոչ պակաս կարևոր էր նաև Բարդողի վերելքը: Մեր թիմը առաջին անգամ Բարդող լեռը նկատել էր 2014 թվականին, իսկ վերելքի միտքը հասունացավ արդեն 2018-ին: Իսկ այս տարի վերջապես ստացվեց իրականացնել երկար սպասված վերելքը: Մի օր պարզապես մեր տղաները որոշեցին գնալ երազանքի հետևից, իսկ մի քանի օր անց արդեն կանգնած էին Բարդողի գագաթին: Վերելքը նշանավորվեց նաև նրանով, որ վերջին 100 տարիների ընթացքում մենք առաջին հայերն էինք, ովքեր կանգնեցին Բարդողի գագաթին: Եվ քանի որ առաջին վերելքից հետո լեռան հանդեպ հետաքրքրություն մեծ ալիք բարձրացավ ՝ երկորդ վերելքը սպասեցնել չտվեց, և մի քանի ամիս անց մենք կրկին հայտնվեցինք Բարդողի գագաթին:
Միջոցառման ավարտը
Կրկին հետ վերադառնալով միջոցառման «Արարատվածներ» անվանն ու Արարատին, նշենք, որ Armenian Geographic-ը այս տարի միացել էր «Ավրորա» մարդասիրական ֆորումի նախաձեռնած #ararat_challenge շարժմանը, որի մասին խոսեց Մարիա Հովսեփյանը:
Մարիա Հովսեփյանը ներկայացրեց Ararat Challenge շարժման մանրամասները
Միջոցառման ավարտին դիտեցինք նաև Լուիզա Վարդանյանի հեղինակած «Լուսաբացն Արարատից» ֆիլմը, որը պատմում էր մեր խմբերից մեկի Արարատի վերելքի մասին:
Եվ, իհարկե, միջոցառումը եզրափակվեց Արարատի մասնակիցերին վկայագրեր շնորհելու արարողությամբ:
Չնայած վերը նշված բոլոր բացահայտումներին ու նվաճումներին, մեր ամենակարևոր ձեռքբերումը շարունակում են մնալ այն մարդիկ, ում մենք գտել ենք մեր արշավների ընթացքում, այն մարդիկ ովքեր աջակցում և ոգեշնչում են մեզ, և, իհարկե, այն մարդիկ ովքեր ուղղակի հետևում են մեզ և նման կերպով նույնպես աջակցում են մեզ:

Итоги года. Нам 7 лет
17 декабря 2019 года в бизнес-центре Elite Plaza состоялось наше мероприятие по подведению итогов года.
В очередной раз мы подвели итоги прошедшего года. Этот год был для нас особенным и полным различных открытий и достижений.
Темой нашего мероприятия в этом году была легендарная гора Арарат. Мы выбрали эту тему в связи с большим количеством восхождений на эту гору в 2019 году. И мы смело можем заявить, что в этом году именно Armenian Geographic сопровождал большинство групп из Армении на вершину горы Арарат. Во время мероприятия была кратко представлена программа восхождения на Арарат в 2020 году.
Вице-президент Федерации альпинизма и горного туризма Армении Сурен Даниелян
Вступительная речь была предоставлена вице-президенту Федерации альпинизма и горного туризма Армении Сурену Даниеляну. Armenian Geographic со дня своего основания, уже около 7 лет, сотрудничает с Федерацией.
В этом году Armenian Geographic получил сертификат от Министерства культуры по вопросам молодёжи и туризму Республики Арцах, за заботу и сохранение исторического и культурного наследия. Мы также благодарны за высокую оценку нашей работы.
Делика тур в Гадрутскую область
После вступительной речи мы начали подводить итоги года. Начали с первого и самого интересного похода этого года. Мы разработали новый для Армении вид походов, который назвали “Делика тур”. В рамках этого похода мы посетили село Хандзадзор Гадрутской области в Арцахе. Этот поход отличался от предыдущих тем, что в этот раз мы не преследовали цель покорить вершину какой-либо горы, так как мы уже поднялись на самую привлекательную гору этой местности – гору Дизапайт. Целью этого похода было открыть для себя это далёкое село и все её секреты, пообщаться с сельчанами, с детьми и стать частью их повседневной жизни. После этого мы посмотрели короткий видеоотчёт от Сипана Грига о нашем походе в Гадрутскую область.
Реальный Тавуш
Затем, мы рассказали ещё об одном “Делика туре”, во время которого наши внедорожники отправились в путь к одному из приграничных сёл Тавушской области – к селу Мовсес. Идея этого похода возникла после того, как мы получили приглашение от нашего дорогого друга Андраника Поладяна. За организацию нашего необычного и пока что самого безумного похода, мы подарили Андранику книгу “Горы Армении” Тиграна Варага. Затем посмотрели видеоотчёт от Сипана Грига.
“Горный остров”
Дальше слово было предоставлено основателю проекта Тиграну Варагу. Он представил одно из самых главных достижений этого года – книгу “Горы Армении” на двух языках, а также рассказал о следующей книге – “Горный остров”, в которой будут представлены горы Армянского нагорья и их высочайшие вершины.
Основатель проекта Armenian Geographic Тигран Вараг
Продолжая тему наших открытий, мы вернулись к походам по Арцаху и рассказали об одном из них. На этот раз мы направились в Кашатаг, где нашей конечной целью была гора Товмасар. Товмасар была последней ярко выраженной вершиной Арцахского нагорья, на которую мы ещё не поднимались. А видеоотчёт, рассказывающий о восхождении на Товмасар, полностью раскрыл всё то, что происходит за кулисами наших походов с ночёвкой.
Навстречу Сасуну
И вот, наше самое больше открытие в Исторической Армении – восхождение на горы Цовасар и Сукавет. Это был самый ожидаемый поход этого года. Мы неоднократно встречали название горы Цовасар в различных произведениях, и именно это название больше всех ассоциируется с Сасуном. Вот почему мы целый год с нетерпением ждали дня, когда, наконец, сможем насладиться видом на Сасун и Маратук с вершины горы Цовасар. Второй целью этого похода была гора Сукавет. Эта гора, согласно некоторым источникам, считается высочайшей вершиной горной цепи Айкакан пар (Армянский танец). Ступив на вершину горы Сукавет, мы символично отметили это событие армянским танцем. Сипан Григ подготовил видеоотчёт также и об этом нашем походе.
Долгожданное восхождение на Бардох
Не менее важным было также восхождение на гору Бардох. Наша команда впервые заметила эту гору в 2014 году, а идея о восхождении возникла в 2018-ом. В этом году наконец-то получилось воплотить в реальность давнюю мечту о восхождении на Бардох. В один день наши парни взяли и решили пойти за своей мечтой, и через несколько дней уже стояли на вершине этой горы. Это восхождение также ознаменовало тот факт, что за последние 100 лет, мы стали первыми армянами, поднявшимися на вершину Бардоха. Так как после нашего первого восхождения интерес к горе сильно возрос, второе восхождение не заставило себя ждать, и уже через несколько месяцев мы снова оказались на вершине горы Бардох.
Завершение мероприятия
Возвращаясь к названию мероприятия и к Арарату, отметим, что в этом году Armenian Geographic принял участие в кампании #ararat_challenge организованным гуманитарным форумом “Аврора”, информацию о котором кратко представила Мария Овсепян.
Мария Овсепян представила подробности кампании Ararat Challenge
В конце мероприятия мы посмотрели короткий фильм Луизы Варданян, «Рассвет на Арарате», в котором рассказывается о восхождении на Арарат одной из наших групп путешественников.
И, конечно, мероприятие завершилось церемонией вручения сертификатов всем участникам восхождения на Арарат 2019.
Несмотря на все вышеперечисленные открытия и достижения, самым важным приобретением для нас продолжают быть все те люди, с которыми мы познакомились во время наших походов, все те, кто поддерживает и вдохновляет нас, и, конечно, все те, кто следит за нашей деятельностью и таким образом тоже оказывает большую поддержку.