ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակներում գրանցված հայկական մշակութային արժեքները
Չնայած իր փոքր աշխարհագրական չափսերին, Հայաստանը հանդիսանում է պատմական թատերաբեմի անկյունաքարերից մեկը, որի վկանները դարեր ի վեր մեզ հասած մշակութային ոչ նյութական և նյութական արժեքներն են: Սա հնի և նորի երկիր է, որտեղ իրար զուգահեռ քայլում են դարերը, պատմամշակութային և ճարտարապետական բացառիկ նմուշների տեսքով, որոնցից մի քանիսը նույնիսկ ընդգրկված են UNESCO-ի մշակութային Ժառանգությունների ցանկում: Վերջինիս Հայաստանը միացել է 1992 թվականին և համալրել է դրա ցանկը մոտ հինգ նյութական նմուշներով, որոնց թվում են Սանահինի և Հաղպատի վանքերը, Էջմիածնի տաճարը, Զվարթնոցի տաճարը, Գեղարդավանքը և Ազատի հովիտը: Ստորև ներկայացված է տեղեկություն վերոնշյալ պատմամշակութային արժեքների մասին:
Սանահին
Սանահինի միջնադարյան վանական համալիրը տեղակայված է Հայաստանի Հանրապետության Լոռու մարզի համանուն գյուղում: Վերջինս հիմնվել է Աշոտ Գ Ողորմածի կողմից` 966թ.-ին, իսկ անվան նշանակությունը բացատրվում է “սա նրանից (Հաղպատից) հին է” արտահայտությամբ:
Սանահինի վանական համալիրը եղել է տարածաշրջանի կարևորագույն մշակութային և կրթական համալիրներից մեկը, որն ունեցել է դպրոց իրեն կից հսկա գրադարանով: Ընդհանուր կառույցը բաղկացած է Սբ. Աստվածածին և Ամենափրկիչ եկեղեցիներից, երեք գավիթներից, զանգակատնից, գրատնից և Սբ. Գրիգոր մատուռից:
Սանահինի վանական համալիրի տարածքում են պահպանվել ավելի քան հիսուն խաչքարեր, որոնք Հայաստանի միջնադարյան քանդակագործական արվեստի լավագույն նմուշներց կարելի է համարել:
Հաղպատ
Հաղպատի վանական համալիրը հիմնադրվել է 976թ-ին Աշոտ Գ Ողորմածի կողմից: Վերջինս տեղակայված է կիրճերով շրջապատված սարահարթի վրա: Այս համալիրը միջնադարյան Հայաստանի խոշորագույն մշակութային կենտրոններից մեկն էր, որտեղ գործել են նշանավոր գործիչներ, գրվել և նկարազարդվել են բազմաթիվ ձեռագրեր, այդ թվում նաև “Հաղպատի Ավետարանը”:
Հաղպատի եռահարկ զանգակատունը գտնվում է համալիրի արևելյան մասում, որի առաջին երկու հարկերում տեղակայված են յոթ աղոթարաններ: Կառույցը աչքի է ընկնում իր զարմանալի համաչափությամբ:
Համալիրը հարուստ է նաև միջնադարյան որմնանկարներով, որոնցից մեզ է հասել միայն ավագ խորանի որմնանկարների առաջին շերտը, որտեղ պատկերված է գահին նստած Քրիստոսը:
Էջմիածնի Մայր տաճար
Էջմիածնի Մայր տաճարը Հայ Առաքելական Եկեղեցու գլխավոր կրոնական շինությունն է և վաղ քրիստոնեության շրջանի լավագույն ճարտարապետական կոթողներից մեկը: Վերջինս կառուցվել է IV դարի սկզբներին, քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունելուց անմիջապես հետո` Գրիգոր Լուսավորչի կողմից:
Ըստ 5-րդ դարի հայ պատմիչների վկայության առաջին քրիստոնյա եկեղեցիները հիմնադրվել են հեթանոսական մեհյանների տեղում։ Բացառություն չէ նաև Մայր Տաճարը, որը հիմնադրվել է հեթանոսական Արտեմիս աստվածուհուն նվիրված տաճարի տեղում, իսկ կատարված պեղումների արդյունքում Ավագ խորանի տակ հայտնաբերված կրակարանը գալիս է կրկին անգամ հաստատելու այս վարկածը:
7-րդ դարում տաճարը վերակառուցվել է Կոմիտաս և Ներսես Գ կաթողիկոսների կողմից, 17-րդ դարում կառուցվել է զանգակատունը, 18-րդ դարում՝ թանգարանային հատվածը, որտեղ պահվում են հայկական եկեղեցական արվեստի բազմաթիվ գործեր, ձեռագրեր, ասեղնագործություններ և այլն: Կա նաև հայկական հին դրամների, գորգերի, նկարների և այլ արժեքավոր նյութերի հավաքածու։
Զվարթնոցի տաճար
Զվարթնոցի տաճարը կառուցվել է 641-661 թվականներին Ներսես Երրորդ Շինարար կաթողիկոսի կողմից: Տաճարը հայ եկեղեցաշինության բացառիկ նմուշներից մեկը կարելի է համարել: Վերջինս եղել է գլանաձև, աստիճանաբար նվազող հարկերով` եռահարկ մի շինություն, որն ունեցել է հինգ շքամուտք: Ողջ շինությունը քանդակազարդված է հիմնականում խաղողի որթերի և նռնապատ ճյուղերի որմնաքանդակներով և պատված է եղել հոգևոր անձանց 32 բարձրաքանդակներով, որոնցից մեր օրեր են հասել միայն 9: Կառույցը 1989 թվականին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նյութակակ ժառանգություների շարքում:
Ենթադրվում է, որ տաճարն ավերվել է X դարում` երկրաշարժի հետևանքով: Ըստ պատմական տվյալների, տաճարը կառուցվել է Տիր աստծուն նվիրված մեհյանի տեղում, որի մասին փաստում է պեղումների արդյունքում հայտնաբերված Ռուսա II արքայի կողմից գրված սեպագիր առձանագրությունը` այդ հատվածում այգիներ տնկելու, ջրանցք կառուցելու և աստվածներին զոհաբերություններ մատուցելու մասին:
Գեղարդի վանք
Գեղարդի վանքը Հայաստանի հնագույն վանքերից է, որն ըստ պատմական տվյալների կառուցվել է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունելուց անմիջապես հետո, Գրիգոր Լուսավորչի կողմից` հեթանոսական մեհյանի տեղում:
Սա ժայռափոր կառույցների բարդ համալիր է որն իր մեջ ներառում է երկհարկանի քարակերտ տաճարներ ու կից եկեղեցի: Այն գտնվում է Երևանից հարավ-արևելք, երեսունհինգ կիլոմետր հեռավորությաև վրա, տեղակայված է Ազատ գետի վերին հոսանքի աջ ափին, պատմական Գեղարդաձորում, որի շնորհիվ էլ անկախ բազմաթիվ հարձակումներից, մնացել է անառիկ և անմատչելի:

Армянское культурное наследие, включенное в список ЮНЕСКО
Средневековый монастырский комплекс Санаин находится в одноименном селе Лорийской области Армении. Комплекс был основан в 966 году Ашотом Третьим Милостивым.
Санаин
Монастырский комплекс Санаин был одним из важнейших культурных и образовательных комплексов. При нем действовала школа с огромной библиотекой. Комплекс состоит из церквей Сурб Аствацацин (Св.Богородицы) и церкви Аменапркич (Всеспасителя), трех притворов, колокольни, библиотеки и часовни Св. Григора.
На территории монастырского комплекса Санаин сохранилось более пятидесяти хачкаров, которые можно считать лучшими образцами ваятельного искусства средневековой Армении.
Ахпат
Монастырский комплекс Ахпат был основан в 976 году, также по приказу правителя Ашота Третьего Милостивого. Комплекс находится на плоскогорье в окружении ущелий. Это один из крупнейших культурных центров средневековой Армении, где действовали частные деятели, писалось и расписывалось множество рукописей, в том числе и «Ахпатское Евангелие».
Трехэтажная колокольня Ахпата находится в восточной части комплекса. На первых двух этажах расположены семь молелен. Строение выделяется своей гармоничностью.
В комплексе было также множество средневековых фресок, но до нас дошел только первый слой алтарных фресок, где изображен Христос на троне.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин
Первопрестольный Святой Эчмиадзин – главное религиозное строение Армянской Апостольской церкви и один из шедевров архитектуры раннего Средневековья. Храм был построен в начале IV века Григорием Просветителем сразу после того, как христианство было принято в качестве государственной религии.
Согласно свидетельствам армянских историков V века, первые христианские церкви основывали на месте языческих храмов. Эчмиадзин не исключение, он построен на месте храма языческой богини Артемиды. Обнаруженное во время раскопок под главным алтарем капище еще раз подтверждает эту теорию.
В VII веке католикосы Комитас и Нерсес Третий перестроили храм, в XVII веке была построена колокольня, а в XVIII веке была построена музейная часть, где хранится множество трудов армянского церковного искусства, рукописи и многое другое.
Храм Звартноц
Храм Звартноц был построен в 641-661 годах католикосом Нерсесом Третьим Строителем. Храм – один из уникальных образцов армянской церковной архитектуры. Это было трехэтажное строение цилиндрической формы с пятью входами. Все строение украшено барельефами, в основном изображающими виноградные лозы и гранаты. Храм украшали 32 барельефа, изображающих духовных лиц, до нас дошли только девять из них. В 1989 году строение было включено в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Предполагается, что в X веке храм рухнул во время землетрясения. Согласно историческим сведениям, Звартноц построен на месте храма, посвященного армянскому богу письменности, мудрости и знаний Тиру. Об этом свидетельствуют клинописные таблички царя Русы II о посадке садов, строительстве водопровода и преподнесении жертв богам.
Монастырь Гегард и Верхняя долина реки Азата
Монастырь Гегард и Верхняя долина реки Азат включают в себя ряд церквей и гробниц, большинство из которых высечены в живой скале. Монастырь Гегард один из древнейших в Армении. Согласно историческим сведениям, он был построен сразу после принятия христианства как государственной религии. Построил его Григорий Просветитель на месте языческого храма.
Монастырь Гегард / Автор фото: Денис Кораблев
Это сложный комплекс вырубленных в скале помещений, который включает в себя двухэтажные каменные храмы и церковь. Он находится на юго-западе в 35-ти км от Еревана на правом берегу верхнего течения реки Азат в историческом Гегардадзоре. Именно поэтому несмотря на множество нападений, храм остался неприступным.