Հոկտեմբերի 9 – Հայաստանի լեռների օր
Ամեն ժողովուրդ և երկիր ունի իր խորհրդանիշները, ինչպես օրինակ՝ եգիպտական բուրգերը Եգիպտոսում, Հիսուսի արձանը Բրազիլիայում, Քարե արձանները Զատկի կղզում կամ Թաջ Մահալը Հնդկաստանում: Հայաստանի դեպքում շատ խորհրդանիշների մեջ առանձնացվում է Հայկական լեռնաշխարհի ամենաբարձր գագաթը՝ Մեծ Մասիսը՝ 5165 մ բարձրությամբ:
Վերելք Մասիս լեռ
Արարատը՝ որպես խորհրդանիշ, տարբերվում է բազմաթիվ ազգերի խորհրդանիշներից նրանով, որ սա ուղղակի մի երկրի մշակույթ կամ բնաշխարհ բնութագրող խորհրդանիշ չէ, այլ ապագայի խորհրդանիշ: Սա խորհրդանիշ է, որին պետք է հասնենք: Դարի սկզբի իրադարձություններից հետո երբ Արևելյան Հայաստանը անկախացավ, իսկ Արևմտյանը անորոշ ժամանակով մնաց Թուրքիայի կազմում, աշխարհասփյուռ հայության համար Մասիսը դարձավ բռնազավթված հայրենիքի և այն վերադարձնելու խորհրդանիշ:
Մեր բնօրրանը Հայկական լեռնաշխարհն է
Մենք հազարամյակներ շարունակ ապրում ենք մեր բնօրրանում՝ Հայկական լեռնաշխարհում: Մեր բնակավայրի աշխարհագրական անունն արդեն իսկ խոսում է մեր կենցաղի ու մշակույթի մասին: Հայկական լեռնաշխարհ՝ հայերի աշխարհ, շրջապատված լեռներով ու ձորերով: Ցավով պետք է հիշել, որ այսօր մեր հայրենիքը զբաղեցնում է Հայկական լեռնաշխարհի ընդամենը մի փոքր՝ հյուսիս-արևելյան մասը:
Հայկական լեռնաշխարհ / Բարդող լեռ
Որոշ մարդիկ դեռ կարծում են, որ մենք ապրում ենք Կովկասում և հայերը կովկասցիներ են, բայց սա մտածված մոլորություն է, որի մեջ հավանաբար մեզ գցեց ԽՍՀՄ-ը և առիթից օգտվեց Թուրքիան՝ Հայկական լեռնաշխարհը կոչելով Արևելյան Անատոլիա, բայց սա առանձին թեմա է:
Ապրել ծովի ափին և լողալ չիմանալ
Խոսելով Հայաստանից ու լեռներից՝ չեմ կարող չանդրադառնալ նրան, որ ապրել լեռներում և չգնալ լեռներ նման է նրան, որ ծովի ափին ապրողը լողալ չիմանա: Հայաստանում լեռնագնացությունը պետք է խրախուսվի պետական մակարդակով, քանի որ մենք գտնվում ենք պատերազմական իրավիճակում և հայ լեռնագնացների դպրոցը կարող է հզոր ռազմավարական դեր ու նշանակություն ունենալ:
Հայաստանի լեռների օր / Արա լեռ
Ցավոք այսօր ինչպես շատ բնագավառներում այստեղ նույնպես ամեն ինչ հիմնված է անհատների վրա: Անհատ լեռնագնացներ իրենց միջոցներով ու ջանքերով բարձրանում են լեռներ, լուսանկարում, հավաքում ինֆորմացիա և մատուցում հանրությանը՝ այդ կերպ հետաքրքրություն արթնացնելով նաև մյուսների մեջ:
Նոր ալիք լեռնագնացության մեջ
Վերջին տարիներին Հայաստանում լեռնագնացության նոր ալիք է բարձրանում: Նոր այնքանով, որ հետխորհրդային տարիներին երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի հետ կապված անկում էր ապրել նաև լեռնագնացությունը: Լեռնագնացության զարթոնքին նպաստում են նաև սոց. ցանցերը, քանի որ լուսանկարները արթնացնում են հայրենիքը սեփական աչքերով տեսնելու և ճանաչելու ցանկություն: Միայն լեռնագնացը հնարավորություն ունի Հայաստանը տեսնել թռչնի թռիչքի բարձրությունից և հստակ պատկերացնել Հայաստանի աշխարհագրությունը:
Լեռների օր
2003 թվականից սկսած ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ դեկտեմբերի 11-ը նշվում է որպես Լեռների միջազգային օր:
Հայաստանում վերջին տարիներին հոկտեմբերի 9-ը նշում ենք՝ որպես Հայ լեռնագնացի օր կամ Հայոց լեռների օր: 1829 թվականի հենց այդ օրը Խաչատուր Աբովյանը ոտք դրեց Հայկական լեռնաշխարհի ամենաբարձր կետի՝ սրբազան Մասիսի գագաթին:
1829 թ. մարտի 30-ին բնախույզ-աշխարհագրագետ Ֆ. Պարրոտը իր արշավա­խմբով գալիս է Հայաստան` նպատակ ունենալով ուսումնասիրել Արարատ լեռը: Սեպտեմբերի 8-ին նրանք ժամանում են Էջմիածին, որտեղ Պարրոտը ծանոթանում է Աբովյանի հետ: Աբով­յանը միանում է արշավախմբին` որպես թարգմանիչ և ուղեկցող: Արշավը սկսվում է Արարատի ստորոտին գտնվող Ակոռի գյուղից:  2 անհաջող փորձից հետո՝ սեպտեմբերի 27-ին (նոր տոմարով հոկտեմբերի 9-ին) ժամը 15: 15-ին, Պարրոտը, Աբովյանը և  4 ուղեկցորդներ հասնում են Մասիսի գագաթ:

9 октября – День армянского альпинизма
У каждого народа и у каждой страны есть свои символы. Например, пирамиды в Египте, Статуя Христа-Искупителя в Бразилии, каменные истуканы на острове Пасхи или Тадж-Махал в Индии. Среди прочих символов в Армении самым узнаваемым и самым значимым, пожалуй, является высшая точка Армянского нагорья – гора Арарат (5165 м). Арарат отличается от символов других наций тем, что она не просто символизирует культуру или природу страны. Для армян Арарат – символ будущего. Это символ, к которому мы стремимся, и к которому мы должны дойти. После событий начала XX века, когда Восточная Армения стала независимой, а Западная на неопределенное время осталась в составе Турции, для армян по всему миру Масис (именно так называют Арарат армяне) стал не только символом захваченной и отнятой родины, но и символом ее возврата.
Масис
Армяне тысячелетиями жили на своей родине – Армянском нагорье. Географическое название говорит само за себя, оно может дать подсказки о том, какими были быт и культура армянского народа. Армянское нагорье – армянский край, окруженный горами и пронизанный ущельями. С сожалением нужно констатировать факт, что сейчас Армения занимает лишь малую часть Армянского нагорья, а именно – северо-восточную область. Некоторые люди до сих пор считают, что мы живем на Кавказе, и армяне – кавказцы, но людей специально ввели в заблуждение и, вероятно, инициировало это СССР. Турция же воспользовалась, назвав Армянское нагорье Восточной Анатолией, но это уже тема для другого разговора.
Жить на берегу моря и не уметь плавать
Говоря об Армении и об армянских горах, нужно отметить, что жить в горах и не ходить в горы – то же самое, что жить на берегу моря и не уметь плавать. Занятия альпинизмом и горным туризмом в Армении должны поощряться на государственном уровне, поскольку мы находимся в ситуации войны и армянская школа альпинизма может сыграть важную стратегическую роль. Но к сожалению, на данный момент в альпинизме, как и во многих других сферах, все держится на отдельных личностях. Альпинисты-одиночки своими силами и на свои средства поднимаются на горы, фотографируют, собирают информацию и делятся ей с широкой общественностью, тем самым порождая интерес к горам и родной природе.
Новая волна в альпинизме
В последние годы в Армении поднялась новая волна альпинизма и горного туризма. Нова она постольку, поскольку в постсоветское время из-за тяжелых социально-экономических условий альпинизм, как и многие другие сферы деятельности, переживал упадок. Некоторому пробуждению в этой сфере способствуют также социальные сети, поскольку опубликованные фотографии пробуждают в людях желание увидеть красоты родной земли своими глазами. Только пеший турист может увидеть Армению с высоты птичьего полета и четко представить географию страны.
День гор
С 2003 года по решению Генеральной Ассамблеи ООН 11 декабря отмечается Международный день гор.
В последние годы 9 октября в Армении отмечается День армянского альпиниста или День армянских гор. Именно в этот день в 1829 армянский писатель Хачатур Абовян ступил на высшую точку Армянского нагорья, на вершину священной горы Арарат.
30 марта 1829 года естествоиспытатель-географ Фридрих Паррот со своей экспедицией приезжает в Армению с целью изучить гору Арарат. 8 сентября Паррот и группа под его руководством приезжают в Эчмиадзин, где географ знакомятся с Хачатуром Абовяном. Писателя берут в экспедицию в качестве переводчика и проводника. Восхождение начинается с деревни Акори, которая находится у подножья Арарата. После двух неудачных попыток 27 сентября (по новому стилю – 9 октября) в 15:15 часов Паррот, Абовян и четверо проводников достигают вершины Арарата.