Ինչպես պատրաստվել Արարատի վերելքին
Դուք որոշել եք իրականացնել ձեզ համար շատ կարևոր երազանք ու բարձրանալ Արարա՞տ: Հիանալի որոշում է: Արարատը յուրօրինակ լեռ է: Բարձրությունը 5165 մետր է, ինչն արդեն ալպինիստական լուրջ բարձրություն է: Բայց միաժամանակ, ամենահեշտ ու ապահով 5000-անոց լեռներից է աշխարհում: Սա կապված է իր աշխարհագրական դիրքի, կլիմայի և երթուղու վրա մշակված ենթակառուցվածքների հետ: Սակայն պետք է հիշել, որ գնում ենք վայրի բնություն՝ բարձրալեռնային գոտի: Գագաթի մթնոլորտային ճնշումը ստորոտի համեմատ ցածր է, օդը՝ սառը և չոր: Պետք է օրգանիզմը պատրաստել այդ պայմաններին: Օրգանիզմը բարձրությանը նախապատրաստելու լավագույն միջոցը կլիմակայվարժեցումն է, որի մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ մեր հոդվածում:
Այս հոդվածում ներկայացրել ենք, թե ինչպես պատրաստվել Արարատի վերելքին: Ներառել ենք հիմնական կետերն ու անհրաժեշտ պարագաների ցանկը, որոնք ձեր վերելքը կդարձնեն լիարժեք:
Կարգավորեք ձեր կենսակերպը
Վերելքից առնվազն մեկ ամիս առաջ սկսեք առավել կայուն և առողջ ապրելակերպ վարել: Կարգավորեք ձեր քնի ռեժիմը, սննդակարգը։
Մարզվեք
Հիանալի կլինի, եթե մարզումների գրաֆիկ կազմեք՝ համապատասխան սննդակարգով և քնի ռեժիմով: Երբեմն դժվար է առօրյան կտրուկ փոխել և հետևողան լինել այդ ամենին: Խորհուրդ ենք տալիս սկսել փոքր քայլերից: Աստիճանաբար կարգավորեք ձեր սննդակարգը և մարզումները:
Շաբաթական երկու անգամ մարզասրահ այցելելը մեծ դժվարություն չէ, բայց դրական ազդեցություն կունենա ձեր մարզավիճակի վրա։
Գնացեք արշավների
Շատ արշավների մասնակցեք Հայաստանում: «Armenian Geographic» – ն ամեն շաբաթ և կիրակի օրերին կազմակերպում է քայլարշավներ և լեռնային վերելքներ: Մեզ հետ արշավների մասնակցելով՝ դուք կմարզվեք գալիք վերելքի համար: Հատկապես ձմեռային արշավները ամենալավ փորձն են տալիս։ Քանի որ ձմռանը Հայաստանի լեռներում կլիման մոտավորապես նույնն է, ինչ ամռանն Արարատի գագաթին։ Նաև սեփական փորձով կհասկանաք, թե ինչ հանդերձանք ընտրել՝ տարբեր եղանակային պայմաններում։
Արշավների ընթացքում կգտնեք գաղափարակից ընկերներ: Կշփվեք փորձառու արշավականների հետ, ովքեր կկիսվեն ձեզ հետ արժեքավոր խորհուրդներով և իրենց վերելքների փորձով:
Անցեք բժշկական զննում
Ստուգեք թոքերի և սրտի աշխատանքը: Եթե ունեք որևէ առողջական խնդիր՝ ախտահարված ատամ, մրսածություն կամ խրոնիկ հիվանդություններ, ապա անպայման լուծեք այդ խնդիրները: Հիշեք, որ լեռներում մարդու օրգանիզմի դիմադրողականությունն ընկնում է: Անգամ ամենաաննշան բանը կարող է բացասաբար անդրադառնալ:
Իրատեսորեն մոտեցեք այս հարցին: Խորհրդակցեք բժիշկների հետ և եթե ունեք հակացուցումներ, անպայման մեզ տեղյակ պահեք: Իմացեք, որ այս հարցում առաջին պատասխանատուն դուք եք:
Վերելքի համար անհրաժեշտ պարագաների ցանկ
Արարատի վերելքը սկսվում է 2200 մետր բարձրությունից։ Եվ քանի որ ամռանն այս բարձրության վրա բավականին շոգ է, պետք է պաշտպանվել արևահարվելուց։ Բարձր լեռնային գոտում արևային ռադիացիան ավելի ուժեղ է և առաջին հերթին պետք է փակել մարմնի բոլոր մասերը։ Խստորեն հետևեք ուղեկցորդների ցուցումներին և վերելքը ավելի հեշտ կստացվի:
Գլուխն ու վիզը փակում ենք հատուկ արշավային գլխարկով: Եթե ձեր գլխարկը չի ծածկում վիզը՝ կարող եք ծածկել բաֆով։ Վերելքի սկզբում ձեզ պետք չեն պրոֆեսիոնալ բարձրալեռնային կոշիկներ։ Մինչև երկրորդ ճամբարը կարող եք բարձրանալ սովորական արշավային կոշիկներով։ Կարևոր է, որ դրանք լինեն հաստ տակացուներով և կոճից բարձր, որպեսզ ամուր պահեն կոճն ու սրունքը: Արարատը բավականին քարքարոտ լեռ է և ոտքը ոլորելու վտանգ կա։
Առաջին օրը բարձրանալու ենք հարաբերական 1000 մետր։ Վերելքը տևում է մոտ 4 ժամ։ Բարձրանում ենք թեթև հանդերձանքով։ Ծանր իրերը տեղափոխվելու են ձիերով: Ձեզ հետ վերցնելու եք միայն փոքր ուսապարկ։ Ուսապարկի մեջ լինելու են միայն մի քանի ժամվա համար անհրաժեշտ պարագաներ. դեղատուփ, թեթև բաճկոն, գլխարկ, ջուր և սնունդ՝ կանգառների ընթացքում թեթև սնվելու համար: Նաև հիշեք, որ մարմինը ջրազրկվելու հատկություն ունի, և ջուր օգտագործելը վերելքի ընթացքում պարտադիր է։ Աշխատեք ճամբարից ճամբար բարձրանալիս խմել առնվազն 1-1,5 լիտր ջուր։
Երկրորդ օրվա առավոտյան կլիմայական պայմանները գրեթե նույնն են։ Սակայն որքան բարձրանանք վերև, այդքան զգալու ենք ջերմաստիճանի փոփոխությունը։ Երկրորդ օրվա հանդերձանքը նույնն է, ինչ նախորդ օրվանը: Միայն պետք է վերցնել ավելի տաք բաճկոն, տաք ձեռնոց ու գլխարկ։
Եվ այսպես, մոտեցանք ամենակարևոր օրվան։ Երկրորդ ճամբարը գտնվում է 4200 մետր բարձրության վրա։ Հենց այստեղից է սկսվում երազանքի վերելքը, և հենց այս օրվա համար ենք այդքան երկար պատրաստվում։
Վերելքը սկսվում է գիշերը ժամը 1-ին։ Ջերմաստիճանը 0-ից ցածր է լինում, և որքան բարձրանանք, այդքան նվազելու է։ Պետք է ճիշտ ընտրել ադ օրվա հանդերձանքը։
Ի՞նչ հագնել վերելքի օրը
Գոյություն ունի շերտերով հագնվելու հասկացություն։ Դա նշանակում է, որ հագնում եք ոչ թե մեկ շատ հաստ բաճկոն, այլ մի քանի շերտ հագուստ: Սովորաբար այն բաղկացած է լինում երեք շերտից, շատ ցուրտ պայմաններում՝ չորս կամ հինգ: Դրանցից ամեն մեկն ունի իր դերը: Առաջին շերտը թերմոներքնազգեստն է, որը պահում է մարմնի ջերմաստիճանը և իր շնչող հատկության շնորհիվ՝ մարմնից հեռացնում է քրտինքն ու այն չոր պահում:
Երկրորդը՝ ֆլիսե բաճկոնն է: Այս շերտը ապահովում է հիմնական տաքությունը:
Երրորդը՝ քամուց և ջրից պաշտպանող բաճկոնն է, որը նույնպես կարող է տաքացնող բաղկացուցիչ շերտ ունենալ:
Անհրաժեշտ պարագաների ցանկին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Եթե Արարատ բարձրանալն այլևս անիրական երազանք չեք համարում, ունեք ցանկություն ու պատրաստակամություն, ապա՝

Как подготовиться к восхождению на Арарат?
Вы решили воплотить в жизнь свою самую заветную мечту и подняться на Арарат? Отличное решение! Арарат – это уникальная гора. Восхождение на Арарат даёт вам много незабываемых впечатлений. Высота горы Арарат составляет более 5000 метров, что уже является серьёзной альпинистской высотой. Но, благодаря своему географическому положению, климату и инфраструктуре маршрута, эта гора в то же время является одной из самых лёгких и безопасных пятитысячников в мире. Кроме того, Арарат имеет очень важное символическое значение для армян. Но давайте оставим эмоциональную часть вопроса и поговорим о технической части. Как подготовиться к восхождению на Арарат?
Как мы уже отметили, восхождение на Арарат может осилить любой здоровый человек. Однако вам понадобиться сила воли и немного технической составляющей. Не будем забывать, что мы отправляемся в дикую природу, ещё и высокогорную зону. Здесь жизнь течёт в ином темпе, организм работает по-иному. Атмосферное давление низкое, по сравнению с подножием горы, воздух – холодный и сухой. Организм обязательно нужно подготовить к таким условиям. Это не трудно, и сейчас мы объясним, как подготовиться к восхождению на Арарат.
Отрегулируйте свой образ жизни
Начните вести более стабильный и здоровый образ жизни, по крайней мере, за месяц до восхождения. Отрегулируйте режим сна, питания, постарайтесь максимально избегать употребления алкоголя и курения сигарет. После посещения паба в пятницу вечером, на следующее утро вы, возможно, будете трезвым и даже сможете водить машину. Но спирт ещё долго останется в вашем организме и теоретически может ему навредить. Это не значит, что во время восхождения вы всё ещё будете чувствовать опьянение. Но чтобы повысить иммунитет и тонус вашего организма, держитесь подальше от алкоголя.
Тренируйтесь!
Было бы идеально, если бы вы составили план интенсивных тренировок и следовали бы ему, с соответствующей диетой и правильным режимом сна. Но мы понимаем, что это не всегда возможно, из-за занятости.
Однако, лёгкая пятикилометровая пробежка три раза в неделю не составит особого труда и однозначно положительно повлияет на ваш образ жизни.
Отправляйтесь в походы по Армении
Armenian Geographic организовывает пешие походы и восхождения на горы. Присоединившись к нашим походам, вы лучше подготовитесь к предстоящему важному восхождению, а также познакомитесь и подружитесь с единомышленниками. Общаясь с ними, вы получите элементарные знания о походах и восхождениях.
Пройдите медицинский осмотр
Проверьте работу лёгких и сердца. Если у вас есть какие-либо проблемы со здоровьем, например, испорченный зуб, простуда или хронические заболевания, тогда обязательно займитесь решением этих проблем. Помните, что в горах иммунитет человека снижается, и даже что-то незначительное может повлиять на ваш организм и стать серьёзной проблемой. Подойдите к этому вопросу объективно и честно. Посоветуйтесь с врачами и если у вас есть противопоказания, обязательно сообщите нам об этом. Помните, что за своё здоровье отвечаете только вы сами.
Оборудование и снаряжение для восхождения на Арарат
“Как выбрать правильное снаряжение?”, “Какой бывает температура воздуха ночью?”, “Насколько холодно бывает на вершине?” – это часто задаваемые вопросы людей, которые готовятся к восхождению на Арарат. Чтобы лучше понять как подготовиться к восхождению на Арарат, поучаствуйте в различных походах. Ведь самый наглядный опыт вы получите, если предварительно начнёте участвовать в походах. Так вы на собственном опыте поймёте, в какой обуви вам легче ходить и какое снаряжение нужно иметь с собой в разных погодных условиях.
Самым лучшим опытом станут зимние походы. Зимой, климат в горах Армении примерно такой же, как летом на Арарате, на высоте от 4200 метров и выше.
Всё необходимое для восхождения
Восхождение на Арарат начинается с высоты 2200 метров. Так как летом на этой высоте очень жарко, мы первоначально должны подумать о защите от солнечных ударов. В первую очередь нужно закрыть все части тела. Знаем, вы подумаете, что в первый день в такую жару будет намного удобнее ходить в короткой футболке и шортах, но не забывайте о своей мечте подняться на вершину Арарата. Не слушая советы опытных людей, вы поставите под угрозу свою заветную мечту.
Высоко в горах, солнечная радиация более интенсивна. Следовательно, вероятность солнечного удара и ослабления организма намного выше. Так что, вам всего-навсего нужно закрыть все части своего тела. Голову и шею необходимо защитить от солнца специальным головным убором, а если ваш головной убор не закрывает шею, можете прикрыть её баффом.
В начале восхождения вам не будут нужны профессиональные треккинговые ботинки. До второго лагеря можно будет подняться в обычной походной обуви. Так как Арарат – довольно каменистая гора и есть риск подвернуть ногу, обувь обязательно должна быть на толстой подошве и выше лодыжки, чтобы зафиксировать лодыжку и голень.
В первый день мы поднимемся на 1000 метров. Восхождение длится примерно 4 часа. Поднимаемся в лёгкой одежде. Все тяжёлые вещи будут нести лошади, а на наших плечах будет маленький рюкзак. В этом рюкзаке будут только те вещи, которые необходимы нам в течение этих нескольких часов: аптечка, лёгкая куртка, головной убор, еда для лёгкого перекуса во время привалов и, конечно, вода. Помните, что наш организм быстро обезвоживается. Поэтому, во время восхождения, обязательно нужно пить воду, независимо от того, чувствуете ли вы жажду, или нет. Поднимаясь от лагеря к лагерю, постарайтесь выпить как минимум 1-1,5 литров воды.
Утром второго дня климатические условия практически одинаковые. Однако, чем выше мы будем подниматься, тем сильнее начнём чувствовать перемены в температуре. Снаряжение во второй день остаётся тем же, только нужно взять более тёплую куртку, тёплые перчатки и шапку.
Итак, наступил самый важный день. Второй лагерь находится на высоте 4200 метров. Именно отсюда начинается восхождение мечты, именно к этому дню мы так долго и упорно готовились.
Восхождение начинается в час ночи. Температура ниже нуля. Чем выше мы поднимаемся, тем ниже температура. Так что нужно выбрать правильное снаряжение.
Во время горных восхождений нужно надеть не просто одну тёплую и толстую куртку, а несколько слоёв одежды, каждый из которых играет важную роль. В основном это три слоя одежды, в очень холодных условиях – четыре или пять. Первый слой – это термобельё, которое сохраняет тело сухим. Второй слой – флисовый жакет, обеспечивающий основное тепло. Третий слой – ветрозащитная и водонепроницаемая куртка, которая тоже сохраняет тело в тепле.