Ինչպես պատրաստվել Արարատի վերելքին
Դուք որոշել եք իրականացնել ձեզ համար շատ կարևոր երազանք ու բարձրանալ Արարա՞տ: Շատ ողջունելի որոշում է: Արարատը յուրօրինակ լեռ է: Արարատի վերելքը ձեզ տալիս է միանգամից մի քանի անմոռանալի զգացողություն: Այն 5000 մետրանոց լեռ է, ինչն արդեն ալպինիստական լուրջ բարձրություն է: Բայց, միաժամանակ, ամենահեշտ ու ապահով 5000-անոց լեռներից է աշխարհում ըստ իր աշխարհագրական դիրքի, կլիմայի և երթուղու վրա մշակված ենթակառուցվածքների շնորհիվ: Բացի դրանից, Արարատը շատ կարևոր խորհրդանշական արժեք է պարունակում իր մեջ հայերի համար: Բայց լավ, եկեք հարցի հուզական մասը թողնենք վերելքից հետո ընկերների հետ կիսվելու համար ու խոսենք գործի տեխնիկական մասից:
Վերելք Արարատ
Ինչպես արդեն նշեցինք, Արարատն իր բարդությամբ այնպիսին է, որ ցանկացած առողջ մարդ կարող է այն բարձրանալ: Սակայն դրա համար պետք է կամքի ուժ և մի փոքր տեխնիկական բաղկացուցիչ մաս: Եկեք չմոռանանք, որ գնում ենք վայրի բնություն, այն էլ՝ բարձրալեռնային գոտի: Այստեղ կյանքն այլ կերպ է հոսում, օրգանիզմն այլ կերպ է աշխատում: Գագաթի մթնոլորտային ճնշումը ստորոտի համեմատ ցածր է, օդը՝ սառը և չոր, օրգանիզմին պետք է պատրաստել այդ պայմաններին: Դա շատ բարդ գործ չէ, և տվյալ հոդվածում մենք կբացատրենք, թե ինչպես պատրաստվել Արարատի վերելքին.
Կարգավորե՛ք ձեր կենսակերպը
Վերելքից առնվազն մեկ ամիս առաջ սկսե՛ք առավել կայուն և առողջ ապրելակերպ վարել: Կարգավորե՛ք ձեր քնի ռեժիմը, սննդակարգը, հնարավորինս փորձեք զերծ մնալ ալկոհոլից, ծխախոտից: Ուրբաթ երեկոն փաբում անցկացնելու հաջորդ առավոտը հնարավոր է դուք ձեզ արդեն սթափ զգաք և, անգամ, մեքենա վարել կարողանաք, սակայն սպիրտը դեռ երկար ժամանակ մնալու է օրգանիզմում և տեսականորեն կարող է ազդեցություն թողնել դրա վրա: Դա ամենևին չի նշանակում, որ վերելքի ժամանակ դուք դեռ գինովցած եք լինելու, բայց օրգանիզմի ընդհանուր դիմադրողականությունն ու տոնուսը բարձրացնելու համար արժի զերծ մնալ ալկոհոլից:
Մարզվե՛ք
Իդեալական է, իհարկե, եթե ինտենսիվ մարզումների պլան կազմեք՝ համապատասխան սննդակարգով և քնի ռեժիմով, և ամեն օր հետևեք դրան: Բայց դե գիտենք, որ չեք անելու: Բոլորս էլ ունենք առօրյա հոգսեր, և չենք կարողանում ժամանակ տրամադրել նաև մարզումներին:
Ֆիզիկական պատրաստվածություն
Բայց շաբաթական երեք անգամ մոտ 5 կիլոմետր թեթև վազքը, կամ երեկոյան կամ առավոտյան զբոսանքը կարծում եմ մեծ դժվարություն չէ և միանշանակ դրական ազդեցություն կունենա ձեր կենսակերպի վրա:
Գնացե՛ք արշավներ
Շատ արշավեք Հայաստանում: «Armenian Geographic» – ն ամեն շաբաթ և կիրակի օրերին կազմակերպում է քայլարշավներ, լեռնային վերելքներ: Մեր հետ արշավների մասնակցելով դուք կմարզվեք գալիք վերելքի համար, կգտնեք գաղափարակից ընկերներ, ում հետ շփվելով ձեռք կբերեք քայլարշավների և լեռնագնացության մասին տարրական գիտելիքներ:
Ինչպես պատրաստվել Արարատի վերելքին – Գնալ արշավներ
Անցե՛ք բժշկական զննում
Ստուգեք թոքերի և սրտի աշխատանքը: Եթե ունեք որևէ առողջական խնդիր՝ փչացած ատամ, մրսածություն, խրոնիկ հիվանդություններ, ապա անպայման լուծեք այդ խնդիրները: Հիշե՛ք, լեռներում մարդու օրգանիզմի դիմադրողականությունն ընկնում է: Անգամ ամենաաննշան բանը կարող է բացասական անդրադառնալ ձեր առողջության վրա և լուրջ խնդրի պատճառ դառնալ: Անկեղծ և օբյեկտիվ մոտեցեք հարցին: Խորհրդակցեք բժիշկների հետ, և եթե ունեք հակացուցումներ, անպայման մեզ տեղյակ պահեք: Իմացեք, որ այս հարցում ողջ պատասխանատվությունը ձեր վրա է:
Արարատի վերելքի համար անհրաժեշտ գույք և հանդերձանք
«Ինչպե՞ս ընտրել ճիշտ հանդերձանք», «իսկ ի՞նչ ջերմաստիճան է լինում գիշերը», «շա՞տ ցուրտ է գագաթին»: Այս հարցերն Արարատի վերելքին պատրաստվողների կողմից ամենահաճախ տրվողն են։ Իհարկե, լավագույն փորձը կարող եք ձեռք բերել միայն ու միայն նախապես արշավների մասնակցելով, և սեփական փորձով հասկանալ, թե որ ոտնամանով քայլելն է ավելի հարմար և որ եղանակին ինչ հանդերձանք օգտագործել։
Ընձակիսար – Կապուտկող լեռ
Հատկապես ձմեռային արշավները ամենալավ փորձն են։ Քանի որ ձմռանը Հայաստանի լեռներում կլիման մոտավորապես նույնն է, ինչ ամռանն Արարատի գագաթին։
Վերելքի համար անհրաժեշտ պարագաների ցանկը
Արարատի վերելքը սկսվում է 2200 մետր բարձրությունից։ Եվ, քանի որ ամռանն այս բարձրության վրա բավականին շոգ է պետք է պաշտպանվել արևահարվելուց։ Առաջին հերթին պետք է փակել մարմնի բոլոր մասերը։ Գիտենք, որ ասելու եք շոգ է և կարճաթև շապիկով ու կարճ տաբատով ավելի հարմար կլինի սկսել առաջին օրը: Բայց հիշեք, որ Արարատի վերելքը ձեր երազանքն է: Եվ դուք իրավունք չունեք այն վտանգի տակ դնել ու չլսել փորձառու մարդկանց խորհուրդը։ Բարձրլեռնային գոտում արևային ռադիացիան ավելի ինտենսիվ է։
Հետևաբար արևից վառվելու և օրգանիզմը թուլացնելու հավանականությունն ավելի մեծ է։ Այնպես որ, ընդամենը պետք է փակել մարմնի բոլոր հատվածները։ Գլուխն ու վիզը փակում են հատուկ արշավային գլխարկով, իսկ եթե ձեր գլխարկը չի ծածկում վիզը կարող եք ուղղակի այն ծածկել բաֆով։Վերելքի սկզբում ձեզ պետք չեն պրոֆեսիոնալ բարձրալեռնային կոշիկներ։ Մինչև երկրորդ ճամբար կարող եք բարձրանալ սովորական արշավային ոտնամաններով։ Կարևոր է, որ դրանք լինեն հաստ տակացուով և կոճից բարձր, որպեսզի ֆիքսեն կոճն ու սրունքը։ Քանի որ Արարատը բավականին քարքարոտ լեռ է կա ոտքը ոլորելու վտանգ։
Վերելք Արարատ լեռ
Առաջին օրը բարձրանում ենք հարաբերական 1000 մետր։ Վերելքը տևում է մոտ 4 ժամ։ Բարձրանում ենք թեթև հանդերձանքով։ Ծանր իրերը տեղափոխվելու են ձիերով, իսկ ձեզ հետ վերցնելու եք փոքր ուսապարկ։ Ուսապարկի մեջ լինելու են միայն այդ մի քանի ժամվա համար անհրաժեշտ պարագաներ՝ դեղատուփ, թեթև բաճկոն, գլխարկ, սնունդ՝ կանգառների ընթացքում թեթև սնվելու համար և ջուր։ Հիշեք որ մարմինը ջրազրկվելու հատկություն ունի: Անկախ նրանից՝ դուք ջուր սիրում եք, թե ոչ, այն օգտագործելը վերելքի ընթացքում պարտադիր է։ Աշխատեք ճամբարից ճամբար բարձրանալիս խմել առնվազն 1-1,5 լիտր ջուր։
Երկրորդ օրվա առավոտյան կլիմայական պայմանները գրեթե նույնն են։ Սակայն որքան բարձրանանք վերև, այդքան զգալու ենք ջերմաստիճանի փոփոխությունը։ Երկրորդ օրվա հանդերձանքը նույնն է, ինչ նախորդ օրվանը, միայն պետք է վերցնել ավելի տաք բաճկոն, տաք ձեռնոց ու գլխարկ։
Եվ այսպես, մոտեցանք ամենակարևոր օրվան։ Երկրորդ ճամբարը գտնվում է 4200 մետր բարձրության վրա։ Հենց այստեղից է սկսվում երազանքի վերելքը, և հենց այս օրվա համար ենք այդքան երկար պատրաստվում։
Վերելքը սկսվում է գիշերը ժամը մեկին։ Ջերմաստիճանը 0-ից ցածր է լինում, և որքան բարձրանում ենք, այդքան նվազում է։ Պետք է ճիշտ ընտրել այս օրվա հանդերձանքը։
Ի՞նչ հագնել
Լեռներում հագնվելիս գոյություն ունի շերտայնության հասկացություն։ Դա նշանակում է, որ հագնում եք ոչ թե մեկ շատ հաստ բաճկոն, այլ մի քանի շերտ հագուստ, որոնցից ամեն մեկն ունի իր դերը: Սովորաբար բաղկացած է լինում երեք շերտից, շատ ցուրտ պայմաններում՝ չորս կամ հինգ: Առաջին շերտը դա թերմոներքնազգեստն է, որը պահում է մարմնի ջերմաստիճանն ու իր շնչող հատկության շնորհիվ մարմնից հեռացնում է քրտինքն ու այն պահում չոր: Երկրորդը՝ ֆլիսե բաճկոնը, այս շերտը հիմնական տաքությունն ապահովողն է: Երրորդը՝ քամուց և ջրից պաշտպանող բաճկոնը, որը նույնպես կարող է տաքացնող բաղկացուցիչ ունենալ:
Առավել մանրամասն անհրաժեշտ պարագաների ցուցակին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Եթե հոդվածը կարդալիս քեզ մոտ վստահություն առաջացավ, որ Արարատ բարձրանալն այլևս անիրականալի երազանք չէ, եթե կա ցանկություն ու պատրաստակամություն, ապա՝

Как подготовиться к восхождению на Арарат?
Вы решили воплотить в жизнь свою самую заветную мечту и подняться на Арарат? Отличное решение! Арарат – это уникальная гора. Восхождение на Арарат даёт вам много незабываемых впечатлений. Высота горы Арарат составляет более 5000 метров, что уже является серьёзной альпинистской высотой. Но, благодаря своему географическому положению, климату и инфраструктуре маршрута, эта гора в то же время является одной из самых лёгких и безопасных пятитысячников в мире. Кроме того, Арарат имеет очень важное символическое значение для армян. Но давайте оставим эмоциональную часть вопроса и поговорим о технической части. Как подготовиться к восхождению на Арарат?
Восхождение на Арарат / Лилит Ованесян
Как мы уже отметили, восхождение на Арарат может осилить любой здоровый человек. Однако вам понадобиться сила воли и немного технической составляющей. Не будем забывать, что мы отправляемся в дикую природу, ещё и высокогорную зону. Здесь жизнь течёт в ином темпе, организм работает по-иному. Атмосферное давление низкое, по сравнению с подножием горы, воздух – холодный и сухой. Организм обязательно нужно подготовить к таким условиям. Это не трудно, и сейчас мы объясним, как подготовиться к восхождению на Арарат.
Отрегулируйте свой образ жизни
Начните вести более стабильный и здоровый образ жизни, по крайней мере, за месяц до восхождения. Отрегулируйте режим сна, питания, постарайтесь максимально избегать употребления алкоголя и курения сигарет. После посещения паба в пятницу вечером, на следующее утро вы, возможно, будете трезвым и даже сможете водить машину. Но спирт ещё долго останется в вашем организме и теоретически может ему навредить. Это не значит, что во время восхождения вы всё ещё будете чувствовать опьянение. Но чтобы повысить иммунитет и тонус вашего организма, держитесь подальше от алкоголя.
Тренируйтесь!
Было бы идеально, если бы вы составили план интенсивных тренировок и следовали бы ему, с соответствующей диетой и правильным режимом сна. Но мы понимаем, что это не всегда возможно, из-за занятости.
Однако, лёгкая пятикилометровая пробежка три раза в неделю не составит особого труда и однозначно положительно повлияет на ваш образ жизни.
Отправляйтесь в походы по Армении
Armenian Geographic организовывает пешие походы и восхождения на горы. Присоединившись к нашим походам, вы лучше подготовитесь к предстоящему важному восхождению, а также познакомитесь и подружитесь с единомышленниками. Общаясь с ними, вы получите элементарные знания о походах и восхождениях.
Как подготовиться к восхождению на Арарат? – Участвовать в походах
Пройдите медицинский осмотр
Проверьте работу лёгких и сердца. Если у вас есть какие-либо проблемы со здоровьем, например, испорченный зуб, простуда или хронические заболевания, тогда обязательно займитесь решением этих проблем. Помните, что в горах иммунитет человека снижается, и даже что-то незначительное может повлиять на ваш организм и стать серьёзной проблемой. Подойдите к этому вопросу объективно и честно. Посоветуйтесь с врачами и если у вас есть противопоказания, обязательно сообщите нам об этом. Помните, что за своё здоровье отвечаете только вы сами.
Оборудование и снаряжение для восхождения на Арарат
“Как выбрать правильное снаряжение?”, “Какой бывает температура воздуха ночью?”, “Насколько холодно бывает на вершине?” – это часто задаваемые вопросы людей, которые готовятся к восхождению на Арарат. Чтобы лучше понять как подготовиться к восхождению на Арарат, поучаствуйте в различных походах. Ведь самый наглядный опыт вы получите, если предварительно начнёте участвовать в походах.  Так вы на собственном опыте поймёте, в какой обуви вам легче ходить и какое снаряжение нужно иметь с собой в разных погодных условиях.
Как подготовиться к восхождению на Арарат? – Отправиться в зимние походы
Самым лучшим опытом станут зимние походы. Зимой, климат в горах Армении примерно такой же, как летом на Арарате, на высоте от 4200 метров и выше.
Всё необходимое для восхождения
Восхождение на Арарат начинается с высоты 2200 метров. Так как летом на этой высоте очень жарко, мы первоначально должны подумать о защите от солнечных ударов. В первую очередь нужно закрыть все части тела. Знаем, вы подумаете, что в первый день в такую жару будет намного удобнее ходить в короткой футболке и шортах, но не забывайте о своей мечте подняться на вершину Арарата. Не слушая советы опытных людей, вы поставите под угрозу свою заветную мечту.
Высоко в горах, солнечная радиация более интенсивна. Следовательно, вероятность солнечного удара и ослабления организма намного выше. Так что, вам всего-навсего нужно закрыть все части своего тела. Голову и шею необходимо защитить от солнца специальным головным убором, а если ваш головной убор не закрывает шею, можете прикрыть её баффом.
В начале восхождения вам не будут нужны профессиональные треккинговые ботинки. До второго лагеря можно будет подняться в обычной походной обуви. Так как Арарат – довольно каменистая гора и есть риск подвернуть ногу, обувь обязательно должна быть на толстой подошве и выше лодыжки, чтобы зафиксировать лодыжку и голень.
В первый день мы поднимемся на 1000 метров. Восхождение длится примерно 4 часа. Поднимаемся в лёгкой одежде. Все тяжёлые вещи будут нести лошади, а на наших плечах будет маленький рюкзак. В этом рюкзаке будут только те вещи, которые необходимы нам в течение этих нескольких часов: аптечка, лёгкая куртка, головной убор, еда для лёгкого перекуса во время привалов и, конечно, вода. Помните, что наш организм быстро обезвоживается. Поэтому, во время восхождения, обязательно нужно пить воду, независимо от того, чувствуете ли вы жажду, или нет. Поднимаясь от лагеря к лагерю, постарайтесь выпить как минимум 1-1,5 литров воды.
Утром второго дня климатические условия практически одинаковые. Однако, чем выше мы будем подниматься, тем сильнее начнём чувствовать перемены в температуре. Снаряжение во второй день остаётся тем же, только нужно взять более тёплую куртку, тёплые перчатки и шапку.
Итак, наступил самый важный день. Второй лагерь находится на высоте 4200 метров. Именно отсюда начинается восхождение мечты, именно к этому дню мы так долго и упорно готовились.
Восхождение начинается в час ночи. Температура ниже нуля. Чем выше мы поднимаемся, тем ниже температура. Так что нужно выбрать правильное снаряжение.
Во время горных восхождений нужно надеть не просто одну тёплую и толстую куртку, а несколько слоёв одежды, каждый из которых играет важную роль. В основном это три слоя одежды, в очень холодных условиях – четыре или пять. Первый слой – это термобельё, которое сохраняет тело сухим. Второй слой – флисовый жакет, обеспечивающий основное тепло. Третий слой – ветрозащитная и водонепроницаемая куртка, которая тоже сохраняет тело в тепле.