Իռենա Խառազովայի կյանքի Էվերեստը
Բոլորս էլ ունենում ենք մեր կյանքի Էվերեստը․ դնում ենք նպատակ ու հասնում ենք դրան։ Այս խոսքերի հեղինակը 2016 թվականին աշխարհի ամենաբարձր գագաթ հասած առաջին հայուհին է՝ Իռենա Խառազովան։ 8848 մետր բարձրություն հաղթահարած Իռենան հպարտությամբ է պատմում իր անցած ճանապարհի, ընթացքում ունեցած բազմաթիվ վախերի ու հաղթահարած դժվարությունների մասին։
Օրերս մեր նախաձեռնությամբ Իռենան հանդիպում-սեմինար ունեցավ հայաստանցի մի խումբ արշավականների հետ, որի ընթացքում խոսեց Էվերեստը հաղթահարելու ճանապարհի ու ընդհանրապես լեռնագնացության մասին։ Նրա համար սարեր բարձրանալը, լեռնագնացությամբ զբաղվելը նպատակի նման բան է։
«Ինչի՞դ էր պետք»
«Լեռնագնացության մեջ ամեն մեկն իր մոտիվացիան ունի․ մեկը գնում է գեղեցկության համար, մյուսը գնում է արշավային կյանքի նկատմամբ սեր զգալով։ Կոնկրետ ես գնում եմ մասնավորապես նպատակի համար, որովհետև հաղթանակի զգացումը ամենահիանալի զգացումն է», – նշում է լեռնագնացը։
Պատմելով Էվերեստի վերելքի մասին՝ Իռենան ընդգծում էր, որ այդ ամբողջ 45 օրը, որ իրենք բարձրացել են լեռը, վախի մասին է եղել․ «Իմ մոտ ամեն դեպքում այդպես էր․ ամբողջ ընթացքում զրույցներ են մահվան մասին, մի պահ խելագարվում ես, մի պահ գովում ես ինքդ քեզ, հետո դիակների ես հանդիպում ու մտածում ես, թե ինչպես են մահացել այդ մարդիկ։ Դու անընդհատ գտնվում ես այդ մթնոլորտում։ Խոսում ես հարազատներիդ հետ, նրանք ինչ-որ սրճարանում նստած են, իսկ դու այստեղ ես։ Մտածում ես՝ ինչի՞դ էր պետք սա»։
Նա նկատեց, որ 4500 մետրից այն կողմ մարդու օրգանիզմն այլևս չի վերականգնվում․ «Դու քեզ անիծում ես ամեն րոպե, որ գտնվում ես այնտեղ, ասում ես՝ ինչի՞դ էր պետք, մնայիր տանը։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ դու չգիտես, թե ինչպես նման բարձրության վրա կդրսևորի ուղեղդ։ Ես երբեք վերևներում գեղեցկությամբ չեմ հիանում, որովհետև դա վերջին բանն է, որ կարող է ինձ այդ պահին հուզել, քանի որ ինձ շատ վատ եմ զգում»։
«Չէի ուզում մարմինս մնար Էվերեստի վրա»
Ամենաբարձր կետ հասած առաջին հայուհին Էվերեստի գագաթին հասնելու 4 փուլանոց ծրագրի մասին պատմեց ու ասաց, որ երբեմն մարդիկ նպատակ են դնում բարձրանալ ոչ թե գագաթ, այլ մինչև որոշակի բարձրություն։ 4-րդ՝ ամենավերջին փուլը կարող են բարձրանալ միայն նրանք, ովքեր վստահ են իրենց ուժերի վրա, քանի որ նման բարձրության վրա ոչ ոք ոչ ոքի չի կարող օգնել, անգամ եթե մահանաս, այնտեղից քեզ չեն իջեցնի։ Այդ է պատճառը, որ իրենց ճանապարհին լեռնագնացները հանդիպել են բազմաթիվ դիակների, որոնք տարբեր ժամանակներում մահացած մարդիկ են եղել։ Իռենան պատմում է, որ որոշ դեպքերում ինքը տեսել է նաև մահացածների դեմքերը, քանի որ նման պայմաններում մաշկը ժամանակի ընթացքում շատ չի փոխվում։
«Ես իմ օգնականին ասում էի՝ «արի քննարկենք գործողությունների պլանը, եթե ես մահանամ», որովհետև չէի ուզում իմ մարմինն այնտեղ մնար, մարդիկ գային ու տեսնեին ինձ այնտեղ պառկած։ Ես նրան ասացի, որ իմ ընտանիքը նրան «կհարստացնի», միայն թե ինձ իջեցնի, այնտեղ չթողնի։ Նա ինձ ասաց, որ վստահ չէ, որ դա հնարավոր կլինի։ Ասացի՝ «դե, լավ, եթե չստացվի, գլխարկս հանի, թող մազերս ծածանվեն քամու հետ, որ թագուհու նման մեռնեմ» », – պատմում է լեռնագնացը։
Առաջին հայուհին Էվերեստի գագաթին
Իռենան նշում է՝ այն, որ իրեն հաջողվել է բարձրանալ Էվերեստը, մեծ մասամբ նաև իրենց խմբի ղեկավար Ալեքսանդր Աբրամովի շնորհիվ է։ Նա պատմում է, որ բազմիցս վախեր է ունեցել, սակայն խմբի ղեկավարը կարողացել է մոտիվացնել նրանց շարունակել քայլել։ Իռենան նշեց, որ Ա․ Աբրամովն իրենց հրահանգել էր գագաթ հասնելուն պես արագ իջնեն 7000 մետրից ներքև, քանի որ եթե մնան հանգստանալու, հնարավոր է՝ այլևս չկարողնան վեր կենալ ու շարունակել։ Շատ մարդիկ, պատմում է Իռենան, նախկինում հենց այդպես են մահացել։ Դրա համար էլ խումբը, հասնելով գագաթ, իրար շնորհավորելուց ու նկարվելուց հետո, անմիջապես սկսել է իջնել։
«Դրանից հետո այնպես ես ուզում ապրել, որ պատմես բոլորին այդ ամենի մասին», – ասում է Իռենան՝ նշելով, որ ինքն այնքան արագ է իջել, որ առաջինն է հասել ճամբար։
«Էվերեստի ճանապարհը երազանքի մասին է»
Այսքանից հետո Իռենան վստահ է, որ արժի բարձրանալ աշխարհի ամենաբարձր գագաթը․ «Էվերեստի ճանապարհը երազանքի մասին է․․․ Բոլորն էլ ունենում են իրենց կյանքի Էվերեստը․ դնում են նպատակ ու հասնում են դրան»։
Իռենայի առաջին լեռը եղել է Կիլիմանջարոն (5895մ), որտեղ էլ առաջին անգամ լսել է Էվերեստի մասին ու նպատակ դրել, որ հաղթահարելու է այդ վերելքը։ Նա նշում է, որ մինչ այդ անգամ վրանում չէր քնել, իսկ դրանից հետո 5 տարի անց բարձրացել է Էվերեստը։
Կյանքը՝ պատերազմից հետո
Առաջին հայուհին Էվերեստի գագաթին հասնելու ճանապարհին հանդիպել է տարբեր խնդիրներով մարդկանց, ու նշում է, որ եկել է Հայաստան, որ հանդիպի պատերազմից հետո վերականգնողական կենտրոններում գտնվող տղաներին ու ոգեշնչի նրանց։ Նա պատմեց, որ Էվերեստ բարձրացող իրենց խմբում կար նաև Իրաքի պատերազմին մասնակցած ու ոտքը կորցրած մի ամերիկացի երիտասարդ, որին ևս հաջողվեց բարձրանալ լեռը։ Էվերեստի գագաթ հասածների թվում էր նաև արգենտինացի դերասան Ֆակունդո Արանան, որը քիմիոթերապիայի կուրսն ավարտելուց մեկ տարի անց եկել էր բարձրանալու Էվերեստը։
«Ես ուզում եմ պատմել տղաներին, թե ինչպես կարելի է շարունակել ապրել պատերազմից հետո։ Մարդիկ հաշմանդամություն ստանալուց հետո շատ հաճախ նպատակ են դնում էվերեստը բարձրանալ ու բարձրանում են։ Այսինքն՝ նրանք այդքանից հետո իրենց մեջ ուժ են գտնում ու անում են ինչ-որ արտասովոր բան», – նշում է լեռնագնացը, որը նպատակ ունի նաև պատերազմին մասնակցած ու վիրավորում ստացած տղաներիի հետ արաշավների գնալ։ Իռենան դեռևս Հայաստանի սարերում չի եղել, սակայն նշեց, որ Արարատն է բարձրացել ու նպատակ ունի բարձրանալ Արագածը։
Հանդիպման ժամանակ Armenian Geographic-ի հիմնադիր-ղեկավար Տիգրան Վարագը Իռենա Խառազովային նվիրեց իր հեղինակած «Հայաստանի լեռները» երկլեզու գիրքը։
Աշխարհի ամենաբարձր գագաթին եղած հայուհին լեռնագնացությունը լավագույն թմրանյութն է համարում, որը հնարավորություն է տալիս մարդու ուղեղին վերալիցքավորվել։

Первая армянка на вершине Эвереста
У всех нас в жизни есть свой Эверест: мы ставим перед собой цель и достигаем её. Эти слова принадлежат Ирене Харазовой, первой в мире армянке, взошедшей в 2016 году на самую высокую точку мира. Ирена, преодолевшая 8848 метров высоты, с гордостью рассказывает о её пройденном пути, о множестве страхов, которые она испытала во время восхождения, и о трудностях, которые она преодолела.
Встреча-семинар с армянскими походниками
Недавно по нашей инициативе Ирена провела встречу-семинар с группой походников из Армении. В этот день она поговорила с нами о своём опыте на Эвересте и об альпинизме в целом. Она воспринимает восхождения на вершины гор, как цели, которых нужно добиваться.
“Зачем тебе это?”
“В альпинизме у каждого есть своя мотивация: кого-то манят красивые пейзажи, кто-то занимается этим из-за большой любви к походной жизни. Лично для меня – это цель, которой я должна добиться, потому что чувство победы, которое испытываешь на вершине, нельзя заменить ничем”, – говорит альпинистка.
Ирена Харазова в одном из лагерей Эвереста
Рассказывая об Эвересте, Ирена отмечает, что все 45 дней, что они поднимались на гору, были о страхе: “По крайней мере, у меня было так. Слышишь постоянные разговоры о смерти. На мгновение чувствуешь, что сходишь с ума. Затем начинаешь хвалить самого себя. Затем тебе встречаются трупы, и ты начинаешь думать о них и о том, как они погибли. Ты постоянно находишься в этой атмосфере. Говоришь с родными, которые беззаботно сидят в каком-нибудь кафе, а ты в это время мучаешься на Эвересте и думаешь, зачем мне всё это?!”
Первая армянка на вершине Эвереста – Ирена Харазова
Она отметила, что после 4500 метров человеческий организм уже не способен восстанавливаться. “Начинаешь проклинать себя за то, что находишься там, думаешь, что лучше было бы остаться дома. Проблема в том, что ты не знаешь, как мозг будет работать на такой высоте. Наверху я практически не восхищалась красивыми пейзажами, потому что в этот момент мне было не до этого”.
Восхождение на Эверест
“Я не хотела, чтобы моё тело осталось на Эвересте”
Первая армянка, поднявшаяся на вершину Эвереста, рассказала нам о четырёхэтапном плане восхождения. Она сказала, что иногда люди ставят перед собой цель подняться не на вершину, а на определённую высоту. Четвёртый, заключительный этап, могут осилить только те, кто уверен в своих силах, так как на этой высоте никто никому не сможет помочь, и даже если ты умрёшь, никто не сможет спустить тебя оттуда. Именно поэтому альпинисты встречали на своём пути множество трупов, которые в разное время не смогли достичь вершины и погибли. Ирена рассказала, что иногда она даже видела лица погибших, потому что в таких условиях со временем кожа не сильно меняется.
“Я говорила своему шерпу: “Давай обсудим план действий, если я вдруг умру”. Я не хотела, чтобы моё тело тоже осталось там, а люди проходили и смотрели на меня. Я сказала ему, что моя семья “озолотит” его, только бы он спустил меня и не оставил там. Он ответил, что не уверен, что сможет это сделать. Тогда я попросила его: “Если не получится, то сними мою шапку, пусть мои волосы развеваются на ветру, и я умру как королева” “, – рассказывает альпинистка.
Ирэна Харазова и её горный проводник
Ирена отмечает, что ей удалось достичь вершины Эвереста во многом благодаря лидеру их группы, Александру Абрамову. Она рассказывает, что часто испытывала страхи, но Абрамову всегда удавалось мотивировать их продолжать идти. Ирена отметила, что Абрамов проинструктировал, чтобы они сразу после достижения вершины спустились на 7000 метров и ниже. Он объяснил это тем, что если отдых продлится слишком долго, возможно, что они больше не смогут продолжить путь. Ирена сказала, что многие люди погибли именно из-за этого. Поэтому группа, достигнув вершины, поздравив друг друга и сфотографировавшись, сразу же начала спускаться.
На вершине Эвереста
“Достигнув вершины, усиливается желание жить. Ты хочешь жить, чтобы рассказать людям обо всём этом”, – говорит Ирена, отметив, что она спустилась так быстро, что первой добралась до лагеря.
После восхождения на Эверест
“Дорога к Эвересту – это о мечте”
После всего этого, Ирена уверена, что восхождение на самую высокую точку мира того стоит. “Дорога к Эвересту – это о мечте… У всех нас в жизни есть свой Эверест: мы ставим перед собой цель и достигаем её”.
Первая гора, на которую поднялась Ирена, была гора Килиманджаро (5895 м). Там она и услышала впервые об Эвересте и поставила перед собой цель преодолеть эту вершину. Она отмечает, что до этого она даже не ночевала в палатке, а пять лет спустя поднялась на Эверест.
Жизнь после войны
Первая армянка на вершине Эвереста рассказала, что во время восхождения познакомилась с людьми с разными проблемами. Она отметила, что приехала в Армению, чтобы встретится с парнями, которые после войны находятся в реабилитационных центрах, и вдохновить их. Она рассказала, что в группе людей, поднимающихся на Эверест, был также молодой американец, который потерял ногу во время войны в Ираке. Он сумел дойти до вершины. Среди поднявшихся на Эверест был также знаменитый аргентинский актёр Факундо Арана, который отправился на Эверест через год после завершения курса химиотерапии.
“Я хочу рассказать парням, как можно жить после войны. Люди, ставшие инвалидами, часто ставят перед собой цель подняться на Эверест и поднимаются. То есть, после всего, через что они прошли, они находят в себе силы и делают что-то необычное”, – рассказывает альпинистка, которая планирует отправиться в походы с парнями, участвовавшими в войне и получившими ранения. Ирена ещё не поднималась на горы в Армении, но отметила, что была на вершине Арарата и намерена подняться на Арагац.
Во время встречи основатель и руководитель Armenian Geographic Тигран Вараг подарил Ирене Харазовой свою авторскую двуязычную книгу “Горы Армении”.
Армянка, побывавшая на высочайшей вершине мира, считает альпинизм самым лучшим и самым дорогим наркотиком, который позволяет человеческому мозгу перезарядиться.