Արարատի գագաթին՝ երազանքից իրականություն
Արարատ բարձրանալու երազանքը միշտ իմ մտքում էր, բայց երկար ժամանակ անիրական էր թվում։ Որոշումը կայացրի 2024 թվականի վերջին, երբ գրում էի հաջորդ տարվա նպատակներիս ցանկը։ Դրանից հետո, ամեն օր աշխատավայրիս պատուհանից նայում էի Արարատին ու ինքս ինձ ասում․ «Մի օր ես այդ գագաթին լինելու եմ»։ Որոշումը կայացնելու պահից սկսեցի պատրաստվել․ պատվիրեցի անհրաժեշտ իրերը, ավելի հաճախ սկսեցի մասնակցել արշավների: Աշխատավայրս 7-րդ հարկում է, ամեն առավոտ ոտքով էի բարձրանում ու երբ հարցնում էին՝ ինչո՞ւ, կես կատակ, կես լուրջ ասում էի․ «Արարատին եմ պատրաստվում», դե հասկանում էի, որ դա շատ փոքր բան է, բայց անում էի լուրջ ու պարտաճանաչ կերպով։
Դժվարությունները և հավատը՝ վերելքի ճանապարհին
Գիտակցում էի, որ հեշտ չի լինելու` և՛ ֆիզիկական, և՛ էմոցիոնալ առումով։ Իրականությունն էլ հենց այդպիսին էր՝ դժվար, բայց ոչ անակնկալ։ Քանի որ, ի սկզբանե, պատրաստ էի այդ փորձությանը, դժվարություններին համակերպվելն ինձ համար շոկային չէր։ Սկզբում, երբ հանդիպում էի մարդկանց, ովքեր արդեն բարձրացել էին Արարատ, հարցերի միջոցով փորձում էի հասկանալ դժվարության աստիճանը։
Բայց մի պահ հասկացա, որ «դժվարը» շատ սուբյեկտիվ է, ու այդ պահից սկսած որոշեցի պարզապես ընդունել, այո, ինձ համար դժվար է լինելու, և հավատալ, որ ես կհաղթահարեմ այն։
Անհնարից հնարավոր
Երբ հասանք առաջին ճամբար, արդեն բավական հոգնած ու ուժասպառ էի։ Այդ պահին հայացքս բարձրացրի դեպի երկրորդ ճամբար, ապա՝ գագաթ, և մի պահ ամեն ինչ անհնար թվաց։ Չէի կարողանում պատկերացնել, որ կկարողանամ հասնել այդ բարձունքին։ Այդ պահն ինձ համար հուզական հաղթահարման պահ էր․ ստիպեցի ինձ չմտածել այդ մասին ու ինքս ինձ ասացի․ «Կարողանալու ես»։
Երկրորդ ճամբարից դեպի գագաթ բարձրանալու ճանապարհին հույզերս ինձ ստիպեցին լաց լինել, իսկ երբ հասա Արարատի ձյունոտ հատվածին, սկսեցի ավելի բարձր ձայնով լացել և քայլել դեպի երազանք։ Մեր ուղեկցորդ Քրիսը կատակում էր, ասելով․ «Մի քիչ էլ արցունք պահիր, որ գագաթին լացես»։ Գիտակցում էի, որ ճանապարհի մեծ մասն անցել եմ, ու այլևս գագաթ չհասնելու տարբերակ չկա, բայց ուժերս արդեն սպառվել էին։ Պարզվեց, որ միշտ էլ ուժ կա, եթե միայն հավատաս ինքդ քեզ։
Մի քայլով էլ մոտեցա իմ երազանքի գագաթին
Ինձ հատկապես ուժ էին տալիս մտքերս։ Ինձ նվիրել էի Արարատի ճանապարհին և յուրաքանչյուր քայլից հետո ինքս ինձ ասում էի․ «Դիանա՛, դու մի քայլով էլ մոտեցար քո երազանքի գագաթին»։ Բայց ամենամեծ ուժն ու ոգեշնչումն, իհարկե, հարազատներիս ու սիրելի մարդկանց հավատն էր։ Երբ թվում էր՝ այլևս չեմ կարող, հիշում էի, թե քանի հոգի է սպասում իմ «Հասել եմ գագաթ»-ին, և շարունակում էի ճանապարհս։
Գագաթին կանգնելը բառերով դժվար է նկարագրել։ Հիմա հիշելիս կրկին հուզվում եմ: Վերջին քայլերն անելիս ինքս ինձ հարցնում էի․ «Ես արեցի՞ դա»։ Երջանկություն, հպարտություն, բավարարվածություն, ազատություն… ամեն ինչ միախառնվել էր։ Արարատի գագաթին ես իսկապես զգացի, որ արեցի այն, ինչին այսքան սպասել ու հավատացել էի։ Իսկ իջնելու մասին նույնիսկ չէի մտածում․ վստահ էի՝ գագաթ հասնելն ինձ ուժ կտա նաև վերադարձի համար։
Կյանքի 5165-ով փոխվելն ինձ համար ուղղակի արտահայտություն չէ, այլ՝ իրականություն: Ճամփորդել շատ եմ սիրում, բայց դեպի Արարատ «ճամփորդությունը» ոչ մի բանի հետ չեմ համեմատի: Այն բացահայտեց իմ մեջ այնպիսի ուժ ու տոկունություն, որոնց մասին անգամ պատկերացում չունեի։ Արարատից հետո ինձ ավելի լավ եմ ճանաչում, ինձ զարմացրել եմ ու ապացուցել՝ ամեն ինչ հնարավոր է։ Հիմա էմոցիաներս դեռ շատ տաք ու թարմ են, բայց կարծում եմ՝ այն ինչ տվեց ինձ Արարատը, կյանքիս վրա շրջադարձային ազդեցություն է ունենալու:
Արարատից հետո՝ նոր երազանքների հետևից
Եթե մարդիկ կան, ովքեր դեռ մտածում են Արարատի վերելքի մասին, ապա նրանց կասեմ, որ կասկած չունենան, միտքը դարձնեն քայլեր և առաջ շարժվեն։ Մի օր ինքներդ ձեզ շնորհակալություն եք ասելու այդ որոշման համար, որովհետև հենց Արարատի վերելքի ընթացքում եք տեսնելու ամենասիրուն մարդկանց ու մայրամուտները:
Իմ առաջին բարձրացած սարը Խուստուփն է եղել: Չնայած, որ բավականին դժվար է ստացվել վերելքն ինձ մոտ, միևնույն է անսահման հիացած էի Խուստուփի գեղեցկությամբ: Հիշում եմ դրանից հետո, երբ ինչ-որ մեկն ինձ ասում էր Արարատ է բարձրանալու, զարմանում էի, ու անգամ մտքիս ծայրով չէր անցնում, որ այդ «մեկ»-երից մեկը մի օր ես եմ լինելու: Արարատից հետո, հոգնածության պատճառով ասում էի. «Վերջ, էլ ոչ մի 5000+ սար», բայց վերադառնալուց մի քանի օր անց արդեն համացանցում Էլբրուսի մասին տեղեկություն էի փնտրում, տեսնենք-տեսնենք)):
Ամփոփելով, ուզում եմ ասել, որ Արարատն իմ երազանքն էր, որն իրականացավ: Սարն իջնելուց հետո քննարկում էինք, թե ով է հիշել գագաթին երազանք պահելու մասին։ Ու ես այդ պահին հասկացա, որ իմ երազանքը հենց Արարատն էր ու ես գագաթին ուղղակի գիտակցում էի, ապրում էի դրա իրականացումը:

На вершине горы Арарат: от мечты к реальности
Восхождение на Арарат всегда было моей мечтой, но долгое время казалось невозможным. Решение было принято в конце 2024 года, когда я писала список своих желаний на следующий год. После этого я каждый день смотрела на Арарат из окна своего рабочего места и говорила сама себе: «Когда-нибудь я буду на этой вершине». С момента принятия решения я начала подготовку: заказала все необходимые принадлежности, стала чаще ходить в походы. Мой офис находится на седьмом этаже, и каждое утро я поднималась туда пешком. Когда меня спрашивали, почему, я полушутя отвечала: «Готовлюсь к Арарату». Я понимала, что это мелочь, но относилась к этому серьёзно и делала всё добросовестно.
Трудности и вера на пути к восхождению
Я понимала, что будет нелегко и физически, и морально. Реальность оказалась именно такой: трудной, но не неожиданной. Поскольку с самого начала я была готова к этому испытанию, осознание трудностей не стало для меня шоком.
Դիանա Թավադյան/Արարատված
Сначала, встречая людей, которые уже покорили Арарат, я пыталась понять уровень сложности. Но в какой-то момент я осознала, что «трудность»  понятие индивидуальное. С тех пор я решила просто принять: да, для меня это будет трудно, и верить в то, что я смогу это преодолеть.
С невозможного к возможному
Когда мы добрались до первого лагеря, я уже была довольно уставшей и полностью обессиленной. В тот момент я подняла взгляд на второй лагерь, затем на вершину, и на мгновение всё показалось невозможным. Я не могла представить, что сумею достичь этой высоты. Этот момент стал для меня моментом эмоционального преодоления: я заставила себя не думать об этом и сказала себе: «Ты сможешь».
По дороге от второго лагеря к вершине эмоции заставили меня заплакать, а когда я достигла снежного участка Арарата, я расплакалась ещё сильнее и пошла навстречу мечте. Наш сопровождающий Крис шутил, говоря: «Оставь ещё немного слёз, чтобы поплакать на вершине». Я осознавала, что большую часть пути уже прошла и варианта не дойти до вершины больше нет, но силы были на исходе. Тогда я поняла: силы есть всегда нужно лишь верить в себя.
Ещё на один шаг ближе к вершине моей мечты
Особую силу мне придавали мои мысли. Я полностью посвятила себя пути на Арарат и после каждого шага говорила себе: «Диана, ты стала ещё на один шаг ближе к вершине своей мечты». Но самой большой силой и вдохновением, конечно, была вера моих родных и близких. Когда казалось, что я больше не могу, я вспоминала, сколько людей ждут моего «Я дошла до вершины», и продолжала свой путь.
Դիանա Թավադյան
Диана Тавадян / Восхождение на Арарат
Стоять на вершине трудно описать словами. Даже сейчас, вспоминая об этом, я снова волнуюсь. Делая последние шаги, я спрашивала себя: «Я правда это сделала?» Счастье, гордость, удовлетворение, свобода  всё смешалось воедино. На вершине Арарата я действительно почувствовала, что сделала то, во что так долго верила и чего так ждала. О спуске я даже не думала: была уверена, что достижение вершины даст мне силы и для возвращения. «Измениться на 5165» для меня  не просто выражение, а реальность. Я очень люблю путешествовать, но «путешествие» к Арарату не сравнить ни с чем. Оно открыло во мне такую силу и выносливость, о которых я даже не подозревала. После Арарата я лучше узнала себя, удивила себя и доказала: всё возможно. Сейчас мои эмоции ещё очень горячие и свежие, но я уверена, что то, что дал мне Арарат, окажет переломное влияние на мою жизнь.
После Арарата — к новым мечтам
Если есть люди, которые всё ещё думают о восхождении на Арарат, я бы сказала им: не сомневайтесь, превратите мысль в шаги и двигайтесь вперёд. Однажды вы поблагодарите себя за это решение, потому что именно во время восхождения на Арарат вы увидите самых красивых людей и самые красивые закаты.
Արարատվածներ
Моей первой покорённой горой был Хуступ. Несмотря на то что подъём дался мне довольно тяжело, я всё равно была бесконечно восхищена красотой Хуступа. Помню, как после этого, когда кто-то говорил мне, что собирается подниматься на Арарат, я удивлялась и даже не могла представить, что однажды одним из этих «кто-то» буду я сама. После Арарата, из-за усталости, я говорила: «Всё, больше никаких гор выше 5000», но уже через несколько дней после возвращения снова искала в интернете информацию об Эльбрусе  ну что ж, посмотрим-посмотрим.
Подводя итог, хочу сказать, что Арарат был моей мечтой, которая сбылась. Уже спускаясь с горы, мы обсуждали, кто вспомнил загадать желание на вершине. И именно в тот момент я поняла, что моей мечтой и был сам Арарат, а на вершине я просто осознавала и проживала исполнение этой мечты.